...

ناشزه چیست و در چه مواردی زن ناشزه محسوب نمی شود؟

اگر در دعاوی طلاق درگیر بوده باشید احتمالا واژه ناشزه را شنیده اید. ناشزه بودن زن یکی از عبارات تخصصی حقوق خانواده است که می تواند تاثیر بسیاری بر وضعیت حقوقی زن در رابطه زناشویی و حقوق مالی او بگذارد. به همین دلیل لازم است حتما با این مفهوم آشنا شوید و در صورتی که درگیر دعاوی طلاق در دادگاه خانواده هستید حتما از یک وکیل خانواده که به کلیه قوانین و مقررات این حوزه تخصص دارد استفاده کنید.

ما در گروه وکلای خانواده برای خدمات رسانی بهتر به افرادی که خواهان خدمات حقوقی در حوزه حقوق خانواده هستند، بهترین وکلای خانواده را گرد آورده ایم تا با ارائه خدمات تخصصی به شما عزیزان دقت و کیفیت در دعاوی شما را افزایش دهیم. برای استفاده از وکیل مجرب و متخصص خانواده و کسب انواع خدمات حقوقی کافی است با ما تماس بگیرید. 

نشوز یعنی چی و زن ناشزه به چه زنی گفته می شود؟

در بسیاری از قوانین و مقررات ایران، عبارات یا مفاهیمی وجود دارند که متاسفانه بسیار دشوار بوده و بسیاری از مردم با وجود سر و کار داشتن با این امور با آن ها آشنایی کاملی ندارند. نظام حقوقی ایران در زمینه حقوق خانواده هم شامل مفاهیمی می شود که در غالب موارد از فقه اسلامی الهام گرفته و به همین دلیل فهم آن برای بسیاری از مردم دشوار به نظر می رسد.

یکی از عبارات و مفاهیمی که افراد درمورد معنای آن از وکلای خانواده سوال می کنند، مفهوم نشوز است که اگر به زن نسبت داده شود به آن زن، زن ناشزه می گویند. در این قسمت به این سوالات به زبان ساده پاسخ می دهیم.

نشوز در معنای ساده و کلی آن به معنای تخطی از وظایف و مسئولیت هایی است که در قانون در چارچوب رابطه زناشویی برای زن و مرد تعیین کرده است. این مفهوم اگرچه مفهومی کلی است که شامل مرد هم می شود اما معمولا در شرایطی که زن از وظایف زناشویی خود تخطی کرده است به کار می رود. در این شرایط، یعنی زمانی که زن بدون توجیه قانونی وظایف زناشویی خود را اجرا نکرده است به او زن ناشزه گفته می شود که آثار حقوقی متعددی را از لحاظ حقوق خانواده برای او ایجاد می کند که در این مقاله به طور کامل به آن ها می پردازیم.

اما سوال این است که زن در چه صورتی ناشزه محسوب می شود و وظایفی که زن در صورت اجرا نکردن آن ها از برخی حقوق خود محروم می شود چیست؟

نفقه زن چیست بیشتر بخوانید: نفقه زن چیست؟ بررسی تناسب نفقه با شرایط مالی مرد

نشوز زن در اثر عدم تمکین

بر اساس قانون مدنی ایران، علاوه بر وظیفه حسن معاشرت یعنی خوش اخلاقی و برخورد مناسب زوجین با یکدیگر از وظیفه مشترک زوجین دانسته شده است، هر یک از زن و مرد نیز وظایف اختصاصی بر عهده دارند که تخلف از آن ها می تواند آثار و تبعات حقوقی برای آن ها به دنبال داشته باشد.

وظیفه اختصاصی زن بر اساس قانون مدنی در رابطه زناشویی، تمکین از مرد است. تمکین زن از مرد به طور کلی دارای دو معنای متفاوت است که زن لازم است در هر دو معنا آن را رعایت کند.

تمکین در معنای عام به معنای این است که زن موظف است در همان منزلی که مرد برای زندگی زناشویی تهیه کرده است سکونت داشته باشد و اگر بدون دلیل موجه این منزل را ترک کند، این کار به معنای عدم تمکین زن از مرد خواهد بود و مرد می تواند از دادگاه، حکم الزام به تمکین زن را بخواهد و یا اینکه با اثبات عدم تمکین زن برخی اثار حقوقی را که در ادامه ذکر می شود به زن تحمیل کند

تمکین در معنای خاص به معنای این است که زن موظف است با مرد رابطه جنسی و زناشویی داشته باشد و اگر این مورد هم بدون دلیل موجه از سوی زن اجرا نشود مرد می تواند اقدامات قانونی را طبق قانون در خصوص عدم تمکین رن انجام دهد.

نشوز زن در اثر عدم تمکین

مدت زمان طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

بنابراین ناشزه بودن زن یعنی آنکه زن به وظیفه خود در خصوص تمکین عام و خاص عمل نکرده و این موضوع توسط مرد به اثبات رسیده است. زمانی که عدم تمکین زن و در نتیجه، ناشزه بودن زن در دادگاه به اثبات برسد این امر دارای تبعاتی حقوقی برای زن خواهد بود که در ادامه بیان می شود.

حکم زن ناشزه چیست؟

فرض کنیم زنی بنا به حکم دادگاه به عنوان زن ناشزه شناخته شده است. حال سوال این است که ناشزه بودن زن چه تبعاتی برای او در زندگی زناشویی خواهد داشت؟

اثبات نشوز یا همان عدم تمکین زن می تواند برخی حقوق مالی او را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال نفقه یکی از مهمترین مواردی است که با اثبات ناشزه بودن زن ملغی می شود و دیگر به زن تعلق نخواهد گرفت. در واقع، شرط پرداخت نفقه به زن تمکین زن از مرد است و زمانی که ثابت شود زن از مرد تمکین نمی کند مرد تکلیفی به پرداخت نفقه ندارد.

سوال مهم در اینجا که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که آیا با اتبات عدم تمکین یا همان نشوز زن، مهریه او هم ملغی خواهد شد یا زن ناشزه می تواند همچنان مهریه خود را مطالبه کند؟ در پاسخ باید بگوییم طبق قاعده کلی برای تعلق مهریه به زن بر اساس قانون مدنی، مهریه به محض انعقاد عقد نکاح به مالکیت زن در می آید و زن حتی اگر در ادامه از مرد تمکین نکند باز هم می تواند مهریه اش را مطالبه کند. بنابراین مطالبه مهریه ارتباطی به نشوز زن ندارد.

اما از دیگر آثار اثبات عدم تمکین زن این است که مرد می تواند به استناد این موضوع با رای دادگاه اقدام به ازدواج مجدد نماید.  بر اساس قاعده کلی مرد زمانی می تواند اقدام به ازدواج مجدد کند که همسر اول به ازدواج مجدد رضایت دهد. اما زمانی که عدم تمکین همسر اول اثبات شده است، مرد می تواند بدون اجازه او و بنا به اجازه دادگاه اقدام به ازدواج مجدد کند.

طلاق غیابی بیشتر بخوانید: طلاق غیابی به چه صورت می باشد و آشنایی کامل با آن

در چه مواردی زن ناشزه محسوب نمی شود؟

مواردی وجود دارد که زن با وجود عدم تمکین یعنی ترک منزل شوهر و یا عدم تمکین خاص یعنی عدم برقراری رابطه جنسی با شوهر به عنوان زن ناشزه شناخته نمی شود. در واقع در این موارد یا اساسا با مفهوم عدم تمکین مواجه نیستیم یا اینکه بنا به حکم قانون این عدم تمکین موجه شناخته می شود.

برای مثال زمانی که زن در هنگام ازدواج یا پس از آن از مرد یه عنوان یکی از شروط ضمن عقد ازدواج حق مسکن گرفته باشد، حق تعیین محل زندگی زناشویی یا او خواهد بود و اگر هم منزل شوهر را ترک کند به دلیل اینکه طبق توافق قبلی با شوهر دارای حق مسکن بوده است، ناشزه محسوب نمی شود. بنابراین وکلای خانواده به زنان پیشنهاد می کنند که در صورت امکان با مرد به توافق برسند و در زمان ازدواج از او این حق را مطالبه کنند تا از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری نمایند.

مورد دیگری که عدم تمکین زن در آن مجاز دانسته شده است، حق حبس زن است. حق حبس به معنای این است که زن می تواند تا قبل از پرداخت کامل مهریه خود از تمکین خودداری کند. این مورد زمانی به عنوان حق زن شناخته می شود که در ابتدا هیچ گونه تمکینی از سوی زن صورت نگرفته باشد. بنابراین اگر زن یک بار از مرد تمکین کرده باشد دیگر نمی تواند از این حق استفاده کند.

در چه مواردی زن ناشزه محسوب نمی شود

در برخی موارد ممکن است حضور زن در منزل مشترک برای او خطرات جانی، مالی و… در بر داشته باشد. برای مثال اگر مرد قبلا به طور مکرر اقدام به ضرب و جرح زن کرده باشد حضور زن در منزل مشترک برای او خطرناک خواهد بود. در نتیجه در این موارد اگر زن بتواند این امر را اثبات کند، ترک منزل توسط او نشوز یا همان عدم تمکین محسوب نمی شود.

نکته مهم در خصوص این مورد این است که لازم است حتما قبل از ترک منزل مشترک، با یک وکیل متخصص خانواده مشورت کنید تا ادله اثباتی کافی برای خطرناک بودن حضور در منزل مشترک را ثبت و ضبط کنید. برای مثال لازم است قبل از ترک منزل و به محض وقوع ضرب و شتم به پزشکی قانونی مراجعه کنید تا آثار ضرب و شتم را به ثبت برسانید یا استشهادیه ای با امضای افراد آگاه به این موضوع تهیه کنید که بتوانید در دادگاه خانواده به آن ها استناد کنید.

بنابراین مشورت با وکیل متخصص حتی پیش از آنکه بخواهید علیه طرف مقابل اقدام به طرح دعوا کنید بسیار ضروری است زیرا ممکن است طرف مقابل علیه شما طرح دعوا کند و لازم باشد در مقام دفاع از خود ادله ای را ارائه دهید.

بهترین وکیل خانواده در گروه وکلای خانواده

انجام کلیه امور حقوقی مربوط به خانواده و همچنین کلیه دعاوی آن مستلزم این است که حتما از یک وکیل مجرب خانواده در این زمینه استفاده کنید. همانطور که در بالا توضیح داده شد و متوجه شدید، دعاوی خانواده به دلیل قانون خاصی که در زمینه آن حکم فرما است، ارتباط و وابستگی زیادی با یکدیگر دارند. برای مثال ممکن است مردی برای آنکه نفقه زن را ندهد علیه او دعوای اثبات عدم تمکین و نشوز طرح کند. اما در مقابل، اگر زن موجه بودن عدم تمکین را اثبات کند همچنان مستحق نفقه خواهد بود. اثبات کلیه این موارد به دلیل پیچیدگی های خاصی که دارند، نیاز به استفاده از یک وکیل مجرب و ماهر در زمینه خانواده دارد.

در گروه وکلای خانواده می توانید از بهترین وکلای خانواده با سابقه چندین ساله در طرح دعاوی خانواده بهره مند شوید. این وکلا به تناسب نیاز و خواسته شما، انواع خدمات حقوقی را در زمینه دعوای نشوز زن و همچنین کلیه دعاوی مرتبط با آن مانند الزام به پرداخت نفقه، طلاق و … ارائه می دهند. در صورتی که امکان دریافت مشاوره حضوری نداشته باشید، امکان مشاوره آنلاین یا تلفنی برای شما فراهم شده است تا هر کجای کشور یا دنیا که هستید از خدمات حقوقی با کیفیت گروه وکلای خانواده بهره مند شوید. برای آشنایی با نحوه استفاده از انواع خدمات حقوقی به خصوص مشاوره حقوقی رایگان کافی است با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=421

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312