...

گواهی تجرد چیست و معرفی کاربرد ها، مراحل دریافت آن

گواهی تجرد یکی از اسناد و مدارک حقوقی مرتبط با امور خانواده است که کاربردهای مختلفی می تواند داشته باشد. گروه وکلای خانواده مانند دیگر امور حقوقی در زمینه خانواده درمورد دریافت گواهی تجرد و موارد استفاده از آن نیز به شما مشاوره حقوقی یا هر نوع خدمات حقوقی دیگری که لازم باشد را ارائه می دهند. در این مقاله می توانید به زبان ساده با کاربرد گواهی تجرد و نحوه دریافت آن در داخل ایران و خارج از ایران آشنا شوید.

گواهی تجرد چیست؟

گواهی تجرد به یک گواهی رسمی و معتبر گفته می شود که وضعیت تجرد فرد را در زمان حاضر و همچنین وضعیت تاهل او را در گذشته نشان می دهد. بنابراین با مشاهده این گواهی می توان متوجه شد فرد در حال حاضر به صورت رسمی و قانونی ازدواج کرده است یا خیر و در گذشته نیز سابقه ازدواج داشته است یا نه. این گواهی در برخی موارد یک مدرک قانونی لازم برای مواردی نظیر ازدواج یا دریافت اقامت خارجی است که در ادامه بیشتر درمورد کاربردهای آن توصیح داده می شود.

گواهی تجرد چه کاربردی دارد؟

این گواهی در هر موقعیتی کاربرد دارد که وضعیت تاهل یا تجرد فرد در آن موقعیت دارای اهمیت است. برای مثال ممکن است این گواهی در هنگام ازدواج کاربرد پیدا کند. به این معنا که طرف مقابل بخواهد از مجرد بودن شخص در حال حاضر یا در گذشته اطمینان پیدا کند و بر این اساس اقدام به تصمیم گیری در خصوص ازدواج نماید. این گواهی به روشنی نشان می دهد شخص در حال حاضر ازدواج کرده است یا نه و همچنین وضعیت تاهل او را در گذشته هم نشان می دهد.

اگر کسی با این ادعا که قبلا ازدواج نکرده است بخواهد با دیگری ازدواج کند و این تجرد برای طرف مقابل اهمیت زیادی داشته باشد گواهی تجرد می تواند یک مدرک بسیار مهم در جهت اثبات ادعای شخص باشد. در صورتی که شخص در این رابطه دروغ گفته باشد، طرف مقابل می تواند به علت جرم تدلیس در ازدواج یا همان فریب دادن در امر ازدواج از او شکایت کند.

یکی دیگر از موارد کاربرد این گواهی مواردی است که برای برخی موقعیت های شغلی یا صدور ویزای کشورهای خارجی و یا هر امر حقوقی و اداری دیگری لازم است مجرد بودن خود را ثابت کنید. برای مثال اگر خارج از کشور باشید و بخواهید با یک تبعه خارجی ازدواج کنید باید حتما برای ثبت ازدواج خود از طریق وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران یک گواهی تجرد داشته باشید.

مدت زمان طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

 

برای مثال تصور کنید یک مرد ایرانی بخواهد با زنی آمریکایی ازدواج کند و این ازدواج را در کشور آمریکا ثبت کند. در این صورت مرد ایرانی نیاز به دریافت گواهی تجرد با تایید اداره ثبت احوال ایران دارد تا بتواند این ازدواج را در کشور خارجی به ثبت برساند. علاوه بر ازدواج با تبعه خارجی برای ازدواج با یک فرد ایرانی در خارج از کشور هم نیاز به دریافت این گواهی دارید تا بتوانید ازدواج خود را به صورت قانونی در کشور خارجی به ثبت برسانید.

یکی دیگر از موارد دریافت این گواهی زمانی است که فرد پس از تکمیل مدارک خود می خواهد اقامت کشور خارجی را کسب کند. در این صورت نیز گواهی تجرد یکی از مدارکی است که باید برای دریافت اقامت کشور خارجی به مراجع رسمی آن کشور ارائه دهید. در این موارد، گواهی ای که از سازمان ثبت احوال ایران دریافت می کنید باید به صورت رسمی در دفاتر مخصوص ترجمه رسمی به زبانی که از شما خواسته شده است، ترجمه کنید. درمورد جزئیات بیشتر در خصوص گواهی تجرد در کشور خارجی ای که می خواهید از آن استفاده کنید باید به قوانین خاص همان کشور مراجعه نمایید.

در گواهی تجرد چه مواردی ذکر می شود؟

بر خلاف تصور رایجی که درمورد این گواهی وجود دارد، صرفا سابقه طلاق فرد در این گواهی نوشته نمی شود بلکه هر گونه عمل حقوقی که منجر به خاتمه رابطه زناشویی می شود از جمله طلاق، فسخ نکاح، فوت همسر، بذل مدت نکاح موقت یا همان صیغه و… در این گواهی آورده می شود. در نتیجه این گواهی نه تنها سابقه فرد درمورد امر ازدواج را نشان می دهد بلکه علت خاتمه رابطه زناشویی که می تواند طلاق یا هر امر قانونی دیگری باشد را هم ذکر می کند.

بهترین وکیل خانواده در غرب تهران بیشتر بخوانید: بهترین وکیل خانواده در غرب تهران و آشنایی با آن

مرجع صدور گواهی تجرد کجاست؟

این گواهی را می توانید از سازمان ثبت احوال کشور درخواست کنید. این اداره در دفاتر مخصوصی که برای هر یک از احوال شخصیه افراد دارد آخرین وضعیت حقوقی شخص را در خصوص مجرد یا متاهل بودن به ثبت می رساند و بر این اساس هر زمان افراد بخواهند مجرد یا متاهل بودن خود را در موارد کاربردی که در بالا به آن ها اشاره شد اثبات کنند می توانند از این اداره تقاضای گواهی مخصوص از جمله گواهی تجرد کرده و این گواهی را دریافت کنند. اداره مخصوص برای دریافت این گواهی به تناسب اینکه شخص داخل ایران باشد یا خارج ایران متفاوت است که در ادامه درمورد فرایند آن بیشتر توضیح داده می شود.

تقاضای گواهی تجرد چگونه انجام می شود؟

دریافت این گواهی با توجه به اینکه در داخل ایران سکونت داشته باشید یا در خارج از ایران فرایند متفاوتی دارد و در نتیجه جزئیات اداری متفاوتی هم خواهد داشت. در صورتی که در داخل ایران سکونت داشته باشید برای دریافت گواهی لازم است درخواست خود را در سایت ثبت احوال و با پر کردن فرم درخواست گواهی تجرد ثبت کنید. به گواهی ای که از این طریق صادر می شود گواهی تجرد آنلاین می گویند به این معنا که می توانید کاملا به صورت آنلاین فرایند آن را انجام دهید و گواهی را دریافت کنید. اگر با فرایند کار با این سامانه آشنایی داشته باشید می توانید خودتان این درخواست را انجام دهید و گواهی را دریافت کنید اما در صورت عدم آشنایی با این سامانه متخصصان ما در گروه وکلای خانواده می توانند در ثبت درخواست گواهی تجرد آنلاین و دریافت آن به شما کمک کنند.

تقاضای گواهی تجرد چگونه انجام می شود؟

اگر در خارج از کشور سکونت باشید بهتر است دریافت این گواهی را به یک وکیل خانواده که در ایران فعالیت می کند بسپارید. در این صورت لازم است علاوه بر شناسنامه، وکالت نامه معتبری که میان شما و وکیل منعقد شده است ارائه شود تا اداره ثبت احوال کشور بر اساس آن این گواهی را صادر کند.

طلاق فوری بیشتر بخوانید: طلاق فوری و معرفی بهترین گروه وکلا برای انجام آن

بنابراین اگر خارج از ایران هستید و نیاز به این گواهی دارید لازم است شناسنامه و وکالت نامه رسمی و همچنین سایر مدارک مورد نیاز خود را در اختیار وکیل قرار دهید تا با ثبت تقاضای گواهی تجرد در اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور این گواهی را برای شما دریافت کند. جهت آشنایی با وکیل متخصص در حقوق خانواه و آشنایی بیشتر با فرایند دریافت این گواهی در خارج از کشور می توانید با گروه وکلای خانواده تماس بگیرید.

دریافت گواهی تجرد چقدر طول می کشد؟

دریافت گواهی مجرد یک فرایند نسبتاً راحت اداری است که وقت زیادی از شما نمی گیرد. اگر شناسنامه شما عادی بوده و المثنی نباشد صدور این گواهی از زمان درخواست آن چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری ۲ روز کاری طول می کشد. اما اگر شناسنامه شما از نوع المثنی باشد یعنی همان شناسنامه ای نباشد که از زمان تولد برای شما صادر شده و پس از تولد به هر دلیلی از جمله گم شدن یا سرقت مجبور شده باشید یک بار دیگر تقاضای صدور شناسنامه کنید، صدور این گواهی می تواند از یک هفته تا حدود دو هفته طول بکشد.

مدارک لازم برای دریافت گواهی تجرد چیست؟

برای دریافت گواهی فقط نیاز به ارائه شناسنامه خواهید داشت. اگر شناسنامه از نوع المثنی باشد که در بالا کمی درمورد آن توضیح داده شد، برای صدور گواهی تجرد بر اساس آن باید اداره ثبت احوال مجوز لازم را صادر کند. در نتیجه صدور گواهی بر اساس شناسنامه المثنی اندکی دشوارتر خواهد بود و همانطور که گفته شد بیشتر طول می کشد. اگر خارج از ایران باشید، دریافت این گواهی در شمار خدمات کنسولی وزارت خارجه ایران خواهد بود و لازم است گذرنامه خود را هم ارائه داده و هزینه خدمات کنسولی را هم پرداخت کنید.

مدارک لازم برای دریافت گواهی تجرد چیست؟

نکته مهم درباره این گواهی این است که فقط فرد صاحب شناسنامه می تواند درخواست صدور آن را به اداره ثبت احوال کشور بدهد و افراد دیگر مانند شخصی که می خواهد با فرد ازدواج کند یا هر شخص دیگری نمی توانند درخواست صدور این گواهی را بنمایند.

دریافت گواهی تجرد در گروه وکلای خانواده

در این مقاله درمورد گواهی تجرد و موارد کاربرد آن در داخل و خارج از ایران توضیح دادیم. همانطور که گفته شد، فرایند دریافت این گواهی بسته به اینکه شخص داخل ایران باشد یا خارج از ایران سکونت داشته باشد متفاوت است. اگر داخل ایران باشید با ثبت تقاضای صدور این گواهی در سایت ثبت احوال می توانید این گواهی را دریافت کنید. اگر در خارج از ایران باشید توصیه وکلای خانواده به شما این است که برای انجام این امر و همچنین سایر امور حقوفی خود در داخل ایران به یک وکیل متخصص در حقوق خانواده وکالت بدهید تا به نمایندگی از شما این امور حقوقی را انجام دهد.

گروه وکلای خانواده با در اختیار داشتن بهترین و مجرب ترین وکلای خانواده در تمامی امور حقوقی از جمله دریافت گواهی تجرد به شما کمک می‌ کنند تا این امور را در نهایت سرعت و اطمینان خاطر به سرانجام برسانید. در گروه وکلای خانواده می توانید به تناسب نیاز و شرایط خود خدمات حقوقی لازم که می تواند مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین باشد را دریافت کنید. بنابراین عدم حضور شما در داخل ایران هیچ مانعی در استفاده از خدمات حقوقی این مجموعه ندارد.

علاوه بر این، امکان استفاده از مشاوره حقوقی رایگان نیز در گروه وکلای خانواده فراهم شده است که می توانید جهت آشنایی با شرایط کامل استفاده از هر یک از این خدمات با شماره تماس های نوشته شده در سایت تماس بگیرید تا متخصصان ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=233

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312