...

مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

طلاق توافقی سریع ترین راه ممکن برای جدایی است و به زوجین، این حق را می دهد که در کوتاه ترین زمان ممکن، طلاق خود را اجرا کنند. اما باید دانست که این طلاق، نیز تشریفاتی دارد که ممکن است اجرای آن را کمی به تاخیر بیاندازد.

معرفی گروه وکلای خانواده

گروه وکلای خانواده به همکاری وکلای متخصص و زبده، در تلاش است که به زوجینی که درگیر مشکلاتی در حوزه حقوق خانواده هستند خدماتی ارائه دهد تا زوجین نسبت به حقوق خود در حوزه خانواده، آگاهی پیدا کرده و اصول راجع به آن را بدانند. شما می توانید جهت برخورداری از خدمات تیم ما از جمله کسب مشاوره و برخوردار شدن از خدمات وکیل خانواده، از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با ما در تماس باشید.

مدت زمان طلاق توافقی

تا قبل از تصویب بخشنامه جدید طلاق توافقی، این امکان وجود داشت که طلاق در موعد زمانی ۴۵ روز انجام شود و زوجین بتوانند بدون انجام تشریفاتی خاص به زندگی زناشویی خود پایان دهند . اما از سال ۹۷ به بعد قانون گذار، رویه دیگری را راجع به طلاق توافقی در نظر گرفت و طی بخشنامه زوجین را به آن واداشت که برای اجرای طلاق توافقی خود تشریفاتی را اعمال کنند از جمله:

حضور یافتن در جلسات مشاوره.

قبل ازسال ۹۷ الزامی به حضور زوجین در جلسات مشاوره نبود و آنها می توانستند بدون ارجاع به داور یا مشاور خانواده، طلاق خود را جاری کنند.

آیا حضور در جلسات مشاوره الزامی است؟

گاهی اوقات زوجین، تصور می کنند که بدون حضور یافتن در جلسات مشاوره و غربالگری می توانند طلاق خود را اجرا کنند و الزامی به حضور ندارند، در حالی که این تصوری غلط است. چرا که قانون گذار حضور در جلسات مشاوره را  امری الزامی می داند و جزء  یکی از مراحل اجرای طلاق توافقی، که بدون آن گواهی عدم امکان سازش غیر قابل صدور است.

حضور در جلسات دادرسی دادگاه.

اثبات نسب بیشتر بخوانید: اثبات نسب و راه های اثبات آن و آشنایی با موارد مورد نیاز

پس از حضور در جلسات مشاوره و گرفتن تاییدیه که دلالت بر عدم انصراف از طلاق داشته، زوجین مکلف هستند که در جلسات دادرسی دادگاه نیز حضور پیدا کنند. اگر دلایل و امارات، دلالت بر عدم تصمیم زوجین به ادامه زندگی باشد درخواست طلاق پذیرفته شده و گواهی عدم امکان سازش،از سوی دادگاه صادر می گردد.در غیر این صورت ممکن است تا زمان قطعیت یافتن حکم، اجرای طلاق کمی به تاخیر بیافتد.

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

تشریفات طلاق توافقی، ممکن است اجرای آن را کمی با تاخیر مواجه کند و زوجین نتوانند زودتر از سه ماه، طلاق خود را اجرا کنند. اما می توانند با رعایت اصولی، به روند پرونده، سرعت ببخشند و آن در موعد زمانی کوتاه تری اجرا کنند.

۱.زوجین می توانند با ثبت نام در سامانه تصمیم، نزدیک ترین موعد زمانی را برای مشاوره خود تعیین کنند.

۲.زوجین با واگذاری پرونده خود به وکیل متخصص، می توانند به اجرای طلاق خود سرعت ببخشند و انجام کلیه مراحل طلاق خویش را به وکیل مربوطه بسپارند تا او با داشتن وکالت از زوج و زوجه در جلسات مشاوره، دادگاه و دفتر خانه حضور پیدا کند‌.

مزیت داشتن وکیل طلاق توافقی

۱.شما با وجود وکیلی که آگاهی و تسلط کافی به قوانین طلاق داشته می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن طلاق توافقی خود را اجرا کنید.و کلیه روند پرونده خود  از تنظیم دادخواست حقوقی گرفته تا حضور در دفتر خانه را به وکیل متخصص طلاق بسپارید.

۲.با وجود وکیل طلاق توافقی، نیازی نیست که در جلسات مشاوره و دادگاه حضور پیدا کنید.

ازدواج با چه کسانی ممنوع است؟ بیشتر بخوانید: ازدواج با چه کسانی ممنوع است؟

گاهی اوقات زوجین به حدی از تنفر رسیده اند که تمایلی ندارند با یکدیگر در جلسات دادگاه و مشاوره روبه رو شوند لذا تصمیم می گیرند که اجرای طلاق خود را به وکیلی متخصص طلاق بسپارند تا او به جای آنها در جلسات حضور پیدا کند.

۳.با وجود وکیل طلاق توافقی، الزامی به حضور در دفترخانه جهت اجرای حکم ندارید.

بعد از ابلاغ دستور گواهی عدم امکان سازش، زوجین ملزم می شوند که به دفترخانه مراجعه کنند و اجرای طلاق خود را از دفتر دار ازدواج و طلاق بخواهند‌. اگر زوجین سر موعد قانونی که حداکثر سه ماه بوده حضور پیدا نکنند طلاق آنها اجرا نشده و دفتردار به خواسته آنان ترتیب اثری نخواهد داد. اما با وجود وکیل طلاق توافقی، شما این اطمینان را خواهید داشت که روند پرونده حقوقی شما سر موعد قانونی انجام خواهد شد.

مدت زمان طلاق توافقی دوران عقد

تفاوتی ندارد که اجرای طلاق توافقی شما در دوران  عقد باشد و یا بعد از جاری شدن زندگی مشترک، در هر دو حالت شما ملزم به آن هستید که تشریفات راجع به اجرای طلاق را رعایت نمایید. تا دادگاه به خواسته شما ترتیب اثر دهد؛ با این تفاوت که برای اجرای طلاق توافقی شما جز مراجعه به مراکز مشاوره و غربالگری، دادگاه، و دفترخانه بایستی سری به پزشکی قانونی هم بزنید و گواهی سلامت که دلالت بر باکره بودن یا نبودن زوجه داشته را دریافت دارید و آن را به عنوان مدارک ضروری به دادخواست خود ضمیمه نمایید. الزام قانون گذار به دریافت گواهی سلامت به منظور تعیین میزان مهریه ای است که زوجه قرار است به موجب اجرای طلاق توافقی، مستحق آن باشد.

مدت زمان طلاق توافقی دوران عقد

مدت زمان طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

زوجین برای انجام امور مربوط به احوال شخصیه که طلاق یکی از اقسام آن است تابع قانون ایران بوده و ملزم هستند که از قوانین کشور خود تبعیت کنند تا دادگاه ایران، طلاق آنها را قانونی بداند و به آن ترتیب اثر بدهد. برای این اقدام زوجین ملزم هستند که وکیلی را برای اداره امور طلاق خود در ایران تعیین کنند تا او با داشتن نمایندگی از جانب آنها مراحل و تشریفات لازمه از جمله حضور در جلسات مشاوره، دادگاه و دفترخانه را انجام دهد. تعیین وکیل و سپردن امر وکالت به او ممکن است اجرای طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور را کمی به تاخیر بیاندازد.

نتیجه گیری

استرداد هدایا بیشتر بخوانید: استرداد هدایا در دوران نامزدی و دوران زناشویی ممکن است؟

ما در این مقاله به بررسی سوال حقوقی که بسیاری از زوجین را به خود درگیر کرده پرداختیم و پاسخ دادیم که مدت زمان اجرای طلاق توافقی به عواملی بستگی دارد از جمله اینکه

مراحل اجرای طلاق توافقی را خود زوجین قرار است انجام دهند  و یا اجرای آن را به وکیل متخصص واگذار کنند.

اینکه زوجین طلاق توافقی را  قرار است در دوران عقد جاری کنند و یا بعد از عقد و آغاز زندگی مشترک.

همه این موارد در موعد زمانی اجرای طلاق توافقی تاثیر می گذارد. اما باید دانست که در کمتر از سه ماه، این طلاق اجرا نخواهد شد.

پیشنهادات

ما در تیم حقوقی وکیل خانواده، در تلاشیم که بهترین خدمات را به عزیزانی که درگیر مشکلات حقوقی در حوزه خانواده هستند ارائه دهیم. شما می توانید جهت برقراری تماس با وکلای تیم ما و برخورداری از خدمات مشاوره از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده، در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

۱.طلاق توافقی چقدرطول می کشد؟

اجرای طلاق توافقی نیاز به انجام تشریفاتی دارد که ممکن است زمان اجرای طلاق را کمی به تعویق بیاندازد اما مدت زمان تقریبی برای اجرای این طلاق حداکثر سه ماه است.

۲.داشتن وکیل طلاق چه تاثیری در روند پرونده دارد؟

شما با وجود وکیل طلاق توافقی می توانید به روند پرونده خود سرعت بببخشید و کلیه مراحل پرونده  را به وکیل مربوطه بسپارید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=152

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312