...

حق الوکاله طلاق در گروه وکلای خانواده به چه شکل می باشد؟

طلاق از جمله دعاوی پیچیده خانواده است که به دلیل قوانین خاصی که بر آن حکمفرما است بدون استفاده از وکیل نمی تواند به نتیجه دلخواه برسد. به همین دلیل لازم است با نحوه استفاده از وکیل و کلیه نکاتی که در ارتباط با قرارداد وکالت لازم است بدانید، از جمله حق الوکاله طلاق آشنایی کافی داشته باشید.

در این مقاله از گروه وکلای خانواده که مجموعه ای با تخصص ویژه در طرح دعاوی طلاق و دفاع از آن ها است، با نکات حقوقی مهم در خصوص ضرورت گرفتن وکیل در دعاوی طلاق و قرارداد وکالت از جمله حق الوکاله طلاق آشنا خواهید شد.

برای آشنایی با انواع خدمات مورد ارائه در این گروه کافی است با شماره تماس های نوشته شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما در نهایت سرعت به سوالات شما پاسخ دهند.

استفاده از وکیل در دعاوی طلاق چه ضرورتی دارد؟

در ابتدا لازم است بدانیم استفاده از وکیل در دعاوی مربوط به طلاق چه ضرورتی دارد و وکیل متخصص و مجرب در امور خانواده چه کمکی می تواند به این گونه دعاوی کند. همانطور که می دانید دعوای طلاق از پیچیده ترین دعاوی خانواده است که با توجه به شرایط هر پرونده راه حل حقوقی پیشنهادی توسط وکیل متخصص در آن فرق می کند. این امر به دلیل قواعد متفاوت حاکم بر دعوای طلاق و همچنین ماهیت این دعوا است که منجر به بروز اختلافات متعدد میان طرفین می گردد.

از این رو، پیچیدگی های دعوای طلاق و نکات حقوقی ظریفی که لازم است در این دعاوی مورد رعایت قرار بگیرد، بدون استفاده از یک وکیل مجرب و متخصص قابلیت حل شدن و رسیدن به یک نتیجه مناسب و منطقی را ندارد. علاوه بر این، این دعاوی در صورتی که اختلافات طرفین درمورد اصل طلاق یا امور دیگری مانند مهریه یا حضانت فرزندان زیاد باشد، ممکن است برای ماه ها و سال های زیادی به طول بیانجامد که این امر باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره و جاری افراد می گردد.

به همین دلیل، استفاده از وکیل در دعاوی طلاق و پرداخت حق الوکاله طلاق این مزیت را دارد که فرد پیگیری تمامی مراحل را به وکیل خود می سپارد و از این طریق با صرف هزینه ای معقول از اتلاف وقت، انرزی و هزینه بیشتر جلوگیری می کند.

محدود کردن حق طلاق زوج بیشتر بخوانید: محدود کردن حق طلاق زوج چگونه انجام می شود؟

ویژگی های وکیل طلاق چیست؟

به وکیل خانواده ای که در دعاوی طلاق تخصص و تجربه زیادی دارد و می تواند این دعاوی را با مهارت و تجربه خود به نحو موتری حل و فصل کند وکیل طلاق می گویند. یک وکیل دادگستری باید دارای ویژگی های خاصی باشد تا بتوانید به عنوان وکیل طلاق از تخصص او استفاده کنید و به او حق الوکاله طلاق پرداخت کنید.

ویژگی های وکیل طلاق چیست؟

در وهله اول، وکیل دادگستری باید دارای تجربه و دانش اختصاصی در زمینه حقوق خانواده باشد تا با کلیه ظرایف و ویژگی های دعاوی خانواده آشنایی کامل داشته باشد. بنابراین وکیلی که تجربه چندانی در طرح دعاوی خانواده به خصوص دعوای طلاق نداشته باشد نمی تواند به عنوان وکیل طلاق برای شما فعالیت کند و به تبع آن حق الوکاله طلاق دریافت کند.

ویزگی دیگر برای وکیل طلاق توافقی این است که لازم است چنین وکیلی از قدرت مذاکره و چانه زنی بالایی برخوردار باشد. این امر به دلیل این است که دعاوی طلاق معمولا درگیر اختلافات زیادی هستند که این اختلافات تاثیر زیادی در روند دعوای طلاق و سرنوشت آن می گذارد. در حالی که اگر وکیل طلاقی که به او حق الوکاله طلاق می پردازید از قدرت مذاکره بالایی برخوردار باشد و بتواند طرف مقابل شما را متقاعد نماید، بسیاری از این اختلافات حل شده و با توافق طرفین طلاق توافقی انجام می شود که سرعت بیشتر و چالش های کمتری برای طرفین دارد.

از دیگر ویژگی های مهم وکیل طلاق این است که وکیل طلاق باید دارای رازداری حرفه ای باشد و اسرار موکل یا مراجع خود را برای طرف مقابل یا هر شخص دیگری افشا نکند. این امر در دعاوی طلاق که افراد با شرایط خاصی به وکلای خانواده مراجعه می کنند و معمولا اسرار خانوادگی خود را با وکیل در میان می گذارند از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین رازداری حرفه ای وکیل در این دعاوی از اهمیت زیادی برخوردار است که لازم است از آن اطمینان حاصل کنید.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق در سال ۱۴۰۳ چیست

حق الوکاله طلاق چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

حق الوکاله طلاق به مبلغی گفته می شود که بابت انجام هر گونه امر حقوقی مربوط به طلاق فارغ از آنکه چه نوع طلاقی باشد به وکیل متخصص در دعاوی طلاق داده می شود. درمورد اینکه حق الوکاله طلاق چقدر است و بر چه اساسی محاسبه می شود عدد و رقم دقیقی وجود ندارد و در واقع هزینه وکالت برای طلاق با توجه به شرایط هر پرونده از جمله اینکه طلاق از چه نوعی است و از سوی زن مطالبه می شود یا مرد و همچنین مسائل حقوقی دیگری مانند مهریه، نفقه و حضانت متغیر خواهد بود.

برای مثال، در طرح دعوای طلاق توافقی یا طلاق از سوی مرد که فرایند آسان تری نیست که طلاق از سوی زن دارد، حق الوکاله طلاق کمتر است؛ اما هر چه شرایط پرونده پیچیده تر و طولانی تر باشد مانند اینکه زن بدون حق طلاق بخواهد به صورت یک طرفه طلاق بگیرد، حق الوکاله طلاق هم بیشتر می شود. در مقاله زیر بیشتر با انواع طلاق و نقش وکیل در تحقق هر یک از آن ها آشنا می شوید:

انواع طلاق چیست؟ آشنایی با آن توسط وکیل پایه یک خانواده

همچنین بسته به اینکه وکیل در چه مرحله ای دادرسی فعالیت می کند حق الوکاله طلاق متفاوت خواهد بود. برای مثال طرح دادخواست بدوی و دفاع در جلسات رسیدگی به دلیل اینکه بنیان و اساس دعوا را تشکیل می دهد و اهمیت زیادی در مسیری که پرونده در آینده طی می کند دارد ممکن است بیشتر از سایر مراحل باشد.

نکته مهم در رابطه با هزینه اعطای وکالت طلاق این است که باید قواعد و مقررات حوزه وکالت در تنظیم قرارداد وکالت و تعیین حق الوکاله طلاق رعایت شود. برای مثال حق الوکاله طلاق نمی تواند به صورت درصدی از یک ملک یا هر گونه مبلغی باشد که میزان دقیق آن مشخص نیست. برای مثال وکیل نمی تواند حق الوکاله طلاق خود را ۲ درصد از ملک متعلق به موکل تعیین کند، بلکه باید رقم دقیق که به عنوان حق الوکاله طلاق می گیرد به صورت وجه رایج کشور مشخص باشد.

مدت زمان طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

علاوه بر این، وکیل می تواند بابت انجام امور حقوقی و وکالتی رونده هیچ گونه مبلغی از موکل دریافت نکند که در این صورت در قرارداد الکترونیک وکالت که در سامانه قوه قضائیه به ثبت می رسد، باید در مقابل عبارت حق الوکاله  گزینه تبرعی یعنی مجانی انتخاب شود.

حق الوکاله طلاق بر اساس تعرفه وکالت

یکی از سوالات رایج افراد زمانی که نیاز به استفاده از وکیل دارند این است که هزینه استفاده از وکیل در دعاوی خانواده از جمله حق الوکاله طلاق بر اساس قانون دارای تعرفه است یا خیر و آیا اخذ هزینه بیشتر از این تعرفه از سوی وکیل مجاز است؟

بر اساس قوانین ایران، اخذ حق الوکاله و از جمله آن ها حق الوکاله طلاق دارای تعرفه قانونی است که در قالب آیین نامه تعرفه حق الوکاله از سوی قوه قضائیه صادر می شود و هر ساله مبالغ مشخصی را به عنوان تعرفه برای وکلا مشخص می کند. در این آیین نامه به تناسب نوع دعوا یعنی اینکه دعوا از نوع حقوقی باشد یا کیفری و همچنین با توجه به مرحله دادرسی وکیل مانند اینکه در مرحله بدوی باشد یا فرجام خواهی یا اعاده دادرسی و… تعرفه های متفاوتی معین شده است.

حق الوکاله طلاق بر اساس تعرفه وکالت

با این حال این تعرفه هیچ الزام قانونی برای وکیل ایجاد نمی کند که حتما بر اساس آن دستمزد خود را از موکل دریافت کند. در واقع حق الوکاله طلاق و به طور کلی تمامی قراردادهای وکالت در نهایت بر اساس توافق و رضایت متقابل طرفین تعیین می شود. اما اگر قرارداد وکالتی از جهت حق الوکاله طلاق مسکوت باشد و توافق صریحی میان طرفین نسبت به این امر صورت نگرفته باشد، حق الوکاله طلاق و دستمزد وکیل بر اساس آیین نامه تعرفه تعیین خواهد شد و این آیین نامه در این موارد به عنوان قانون حاکم در نظر گرفته می شود.

آیا هزینه رفت و آمد و مسافرت بر عهده وکیل است؟

در بسیاری از دعاوی که ممکن است برای مدت ها به طول بیانجامد و یا نیاز باشد وکیل برای پیگیری پرونده به شهر دیگری سفر کند، این سوال مطرح می شود که هزینه این رفت و آمد و سفر به شهرهای دیگر بر عهده چه کسی است؟ آیا وکیل باید این هزینه ها را پرداخت کند با پرداخت این هزینه ها بر عهده موکل است؟

در این موارد بر اساس عرف و رویه قراردادهای وکالت، هر گونه هزینه جانبی جهت پیگیری پرونده از جمله رفت و آمد و سفر بر عهده موکل است. این هزینه ها از حق الوکاله وکیل کسر نمی شود. در واقع موکل علاوه بر دستمزد وکیل باید هزینه های جانبی لازم جهت پیگیری پرونده را هم پرداخت کند.

حق الوکاله طلاق در گروه وکلای خانواده

گروه وکلای خانواده مجموعه ای با هدف ارائه خدمات تخصصی و حرفه ای در زمینه حقوق خانواده است که به دلیل فعالیت بهترین وکلای پایه یک که دارای تجربه و سوابق درخشان در دعاوی خانواده از جمله دعوای طلاق فوری هستند، حرفه ای ترین و دقیق ترین خدمات حقوقی در این زمینه را که شامل اعلام وکالت و تنظیم دادخواست، دفاع در جلسات رسیدگی و مشاوره حقوقی در بسترهای گوناگون حضوری، تلفنی و آنلاین می شود به شما ارائه می دهند.

در این مجموعه، حق الوکاله طلاق بر اساس توافق با مراجع و به طور شفاف نسبت به ارائه هر یک از خدمات حقوقی تعیین می شود. گروه وکلای خانواده در تلاشند تا بهترین خدمات حقوقی را با معقول ترین هزینه در اختیار افراد نیازمند به این خدمات فرار دهند. برای آشنایی با نحوه استفاده از بهترین وکلای خانواده در تهران و کسب اطلاعات دقیق تر درمورد حق الوکاله طلاق کافی است با ما تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=927

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312