...

طلاق به دلیل خیانت همسر و بررسی انواع و شرایط آن

مشاوره حقوقی درمورد انواع طلاق از جمله طلاق به دلیل خیانت همسر یکی از خدمات تخصصی حقوقی است که می توانید در گروه وکلای خانواده به تناسب نیاز و شرایط خود آن را دریافت کنید. طلاق به دلیل خیانت همسر یا توجه به اینکه از سوی شوهر تقاضا می شود یا از سوی زن، فرایند و پیچیدگی های به خصوصی دارد که لازم است با هر یک از آن ها آشنا شوید. در این مقاله از گروه وکلای خانواده تلاش می کنیم شما عزیزان را با مهمترین نکات طلاق به دلیل خیانت همسر و فرایند قضایی آن آشنا کنیم.

طلاق در ایران چه انواعی دارد؟

طلاق در قانون ایران با توجه به عوامل گوناگون به انواع مختلفی تقسیم می شود. اگر طلاق با توافق طرفین باشد به آن طلاق توافقی می گویند که فرایند سریع تری دارد و زودتر به ثبت می رسد اما اگر طلاق فقط به تقاضای یکی از طرفین یعنی مرد یا زن باشد، طلاق یک طرفه یا غیر توافقی است که با توجه به زن یا مرد بودن متقاضی فرایند متفاوتی را طی می کند. طلاق به دلیل خیانت همسر با توجه به اینکه طرفین نسبت به آن توافق نظر داشته باشند یا خیر و متقاضی آن زن باشد یا مرد متفاوت است. در ادامه هر یک از حالت های طلاق به دلیل خیانت همسر را بیان می کنیم.

طلاق به دلیل خیانت همسر با تقاضای شوهر

بر اساس قانون ایران، مرد در رابطه زناشویی دارای حق طلاق است و بدون آوردن دلیل می تواند همسر خود را طلاق دهد. در نتیجه، اگر مردی خواهان طلاق به دلیل خیانت همسر باشد فرایند سختی در پیش ندارد و لزومی ندارد وقوع این خیانت از سوی همسر خود را ثابت کند. مردی که خواهان طلاق باشد می تواند دادخواست طلاق خود را که با کمک وکیل خانواده تنظیم کرده است به دادگاه خانواده محل اقامت خوانده یعنی همسر خود بفرستد و بر این اساس تقاضای طلاق کند.

دادگاه پس از بررسی این دادخواست گواهی عدم امکان سازش صادر می کند که تا ۳ ماه اعتبار دارد و مرد می تواند در این مدت با مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق صیغه طلاق را اجرا کرده و طلاق را به ثبت برساند. نکته مهم در این رابطه این است که مرد فقط زمانی می تواند طلاق را به صورت قانونی ثبت کند که کلیه حقوق مالی زن از جمله مهریه را به او بپردازد. بدون پرداخت حقوق مالی زن به او یا گذشت زن از این حقوق مالی امکان ثبت قانونی طلاق وجود ندارد.

طلاق به دلیل خیانت همسر با تقاضای شوهر

تقسیم اموال در طلاق بیشتر بخوانید: تقسیم اموال در طلاق به چه صورت می باشد؟

آیا مهریه و نفقه زن خیانتکار قابل پرداخت است؟

یکی از سوالات مهم در ارتباط با طلاق به دلیل خیانت همسر این است که اگر زن به شوهر خود خیانت کند می تواند حقوق مالی خود مانند مهریه و نفقه را دریافت کند یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم پرداخت مهریه به زن ارتباطی با خیانت کردن او ندارد. مهریه به مالی گفته می شود که به محض وقوع عقد ازدواج به مالکیت زن در می آید و اگر از نوع عند المطالبه باشد هز زمان که آن را مطالبه کند حتی بدون وقوع طلاق می تواند آن را دریافت کند. بنابراین حتی زن خیانتکار هم مستحق دریافت مهریه خود خواهد بود.

اما پرداخت نفقه بستگی به تمکین زن از مرد دارد. تمکین دارای دو نوع عام و خاص است. منظور از تمکین عام این است که زن در همان خانه ای شوهرش سکونت دارد زندگی کند و منظور از تمکین خاص این است که زن با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد. اگر مرد بتواند عدم تمکین زن را ثابت کند، موظف به پرداخت نفقه به او نیست.

یکی دیگر از حقوق مالی زن که مرد موظف به پرداخت آن است اجرت المثل دوران زناشویی است که اگر طلاق بر اساس عیب و تقصبر زن نباشد می تواند آن را دریافت کند. منظور از اجرت المثل مبلغی است که بابت اموری مانند کارهای خانه، شیر دادن به بچه ها و هر امر دیگری از سوی زن که دارای ارزش مالی بوده و آن ها را بدون قصد مجانی بودن انجام داده باشد، قابل دریافت است. بنابراین در طلاق به دلیل خیانت همسر با تقاضای شوهر که علت طلاق خود زن و خیانت او به مرد است، زن نمی تواند این مبلغ را دریافت کند.

ملاقات فرزند بیشتر بخوانید: ملاقات فرزند بعد از طلاق به چه صورت می باشد و بررسی شرایط

طلاق به دلیل خیانت همسر با تقاضای زن

اگر زن خواهان طلاق به دلیل خیانت همسر باشد، فرایندی که باید طی کند تفاوت بسیاری با حالتی دارد که مرد خواهان این نوع طلاق است. همانطور که در بالا گفته شد، در نظام حقوقی ایران حق طلاق با مرد است و مرد می تواند بدون استناد به دلیل خاصی به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق کند. پس از پرداخت حقوق مالی زن، گواهی عدم امکان سازش که در نتیجه درخواست مرد صادر شده است در دفتر ثبت ازدواج و طلاق اجرا شده و طلاق به ثبت می رسد.

اما زن به دلیل اینکه مانند مرد دارای حق طلاق نیست نمی تواند هر زمان که خواست و بنا به هر دلیلی تقاضای طلاق کند. بلکه قانون موارد معینی که زن می تواند بر اساس آن ها تقاضای طلاق کند را مشخص کرده و زن فقط بر اساس این موارد معین می تواند از شوهرش طلاق بگیرد. اما سوال این است که آیا در صورت خیانت شوهر در زندگی زناشویی، زن می تواند بر این اساس تقاضای طلاق به دلیل خیانت همسر نماید؟

یکی از موارد مجاز برای طلاق زن که در قالب شروط ۱۲ گانه ضمن عقد مطرح شده است این است که مرد بدون کسب اجازه از او اقدام به ازدواج مجدد نماید. این ازدواج می تواند از نوع ازدواج دائم یا ازدواج موقت که همان صیغه است باشد. بنابراین اگر مرد بر اساس توافق میان طرفین در زمان عقد، این شروط ضمن عقد را که در قباله ازدواج آورده می شود امضاء کند، زن می تواند در آینده بر اساس آن اقدام به طلاق نماید.

اما این امر زمانی امکان پذیر است که شوهر ازدواج کرده باشد، بنابراین اگر خیانت شوهر در قالب ازدواج مجدد نبوده و رابطه نامشروع باشد، زن نمی تواند بر اساس این شرط ضمن عقد خواهان طلاق به دلیل خیانت همسر باشد.

گواهی تجرد چیست بیشتر بخوانید: گواهی تجرد چیست و معرفی کاربرد ها، مراحل دریافت آن

راه دیگر این است که زن به استناد عسر و حرج ناشی از زندگی با شوهر اقدام به تقاضای طلاق کند. منظور از عسر و حرج سختی غیر قابل تحملی است که قاضی دادگاه خانواده را قانع می کند که حکم به طلاق بدهد. مصادیق این موضوع گسترده است و قاضی در هر پرونده با توجه به اوضاع و احوال ممکن است حکم متفاوتی بدهد. بر این اساس زن باید ثابت کند که خیانت همسرش چنان سختی و دشواری در زندگی زناشویی برای او پدید آورده است که نمی تواند به زندگی مشترک ادامه دهد. اثبات عسر و حرج در دادگاه کار بسیار دشواری است و بسیاری از قضات به راحتی بر اساس آن حکم طلاق نمی دهند، به همین دلیل لازم است حتما از یک وکیل متخصص در حقوق خانواده استفاده کنید که با نحوه اثبات عسر و حرج و رویه دادگاه های خانواده در این رابطه آشنایی داشته باشد.

یکی از راه های دیگر برای طلاق زن که البته نیاز به توافق قبلی طرفین دارد این است که در هنگام ازدواج یا پس از آن از شوهر خود وکالت در طلاق بگیرد. وکالت در طلاق برای زن به این معناست که به عنوان وکیل مرد در اعمال حق طلاق در نظر گرفته می شود و عملا می تواند هر زمان خواست از مرد طلاق بگیرد.

وکالت در طلاق معمولا به عنوان راه حل حق طلاق یک طرفه مردان در نظام حقوقی ایران به کار می رود و تا حد زیادی این نقصان را برای زنان برطرف می کند. اما درج این شرط ضمن عقد نکاح یا ضمن هر توافق و عقد دیگری دارای نکات حقوقی بسیار مهمی است که بهتر است پیش از اقدام درمورد آن با وکیل و مشاور حقوقی متخصص که گروه وکلای خانواده به راحتی در اختیار شما می گذارند مشورت کنید. برای آشنایی بیشتر با حق طلاق و مدارک مورد نیاز آن می توانید مقاله مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق را بخوانید.

طلاق به دلیل خیانت همسر با تقاضای زن

اجرای طلاق به دلیل خیانت همسر چقدر در طول می کشد؟

یکی از موضوعات بسیار مهم برای افرادی که خواهان طلاق هستند مدت زمانی است که از طرح دادخواست تا اجرای حکم و ثبت طلاق گرفته می شود. این موضوع به خصوص برای زنان اهمیت بسیار زیادی دارد.

مدت زمانی که پرونده طلاق در جریان است، بسته به اینکه طلاق از چه نوعی باشد، متفاوت است. طلاق توافقی و طلاق به درخواست زوج مدت زمان کمتری دارند زیرا دادگاه چندان در ماهیت این پرونده ها دخالت نمی کند و در هر دو مورد نهایتا گواهی عدم امکان سازش صادر می شود که تا ۳ ماه قابلیت اجرا یعنی ثبت قانونی طلاق را دارد. در مقاله مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ فرایند این طلاق و مدت زمان آن بیشتر توضیح داده شده است.

اما اگر طلاق به تقاضای زوجه یعنی زن باشد، به دلیل اینکه دارای حق طلاق نیست و باید موارد قانونی طلاق از سوی زن توسط دادگاه تایید شود، پروسه طلاق بیشتر طول می کشد. در نهایت اگر درخواست طلاق زن به دلیل خیانت همسر یا هر دلیل دیگری موجه تشخیص داده شود، دادگاه حکم طلاق صادر می کند که ممکن است از َطرف شوهر تا مرحله فرجام خواهی پیش برود و مدت زمان بیشتری تا اجرا و ثبت به خود اختصاص دهد. اگر حکم طلاق تمامی این مراحل را طی کند و نهایی شود، زن می تواند تا شش ماه آن را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ببرد و قانونا آن را به ثبت برساند.

بهترین وکیل خانواده در گروه وکلای خانواده

برای طی مدت زمان کمتر در پرونده های طلاق توصیه می کنیم حتما از یک وکیل خانواده در کنار خود بهره مند شوید. بهترین وکیل خانواده وکیلی است که مسیر کلی پرونده و راه های حقوقی پیش رویتان را صادقانه برای شما بیان کند و بر اساس مصلحت و منفعت موکل هر گونه اطلاعات حقوقی را در اختیار قرار داده یا هر گونه اقدام حقوقی را در اسرع وقت اتخاذ نماید. در گروه وکلای خانواده مفتخر به حضور بهترین وکلای پایه یک با تخصص ویژه در حقوق خانواده هستیم که می توانند پاسخگوی هر نوع نیاز حقوقی شما در زمینه حقوق خانواده و ارائه انواع خدمات حقوقی به تناسب این نیاز باشند. برای اطلاع بیشتر از شرایط استفاده از این خدمات از جمله مشاوره حقوقی رایگان درمورد طلاق به دلیل خیانت همسر کافی است با ما تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=185

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312