...

برای انحصار وراثت کجا باید رفت؟

انحصار وراثت از مواردی است که تمامی افراد جامعه به نحوی با آن دست به گریبان هستند و به همین خاطر لازم است درمورد آن برخی اطلاعات حقوقی لازم را به دست آورند. در گروه وکلای خانواده می توانید با دسترسی سریع به بهترین وکلای پایه یک با تخصص در کلیه دعاوی خانواده و همچنین انحصار وراثت، به کلیه سوالات خود  در این مورد از جمله این سوال که برای انحصار وراثت کجا باید رفت پاسخ دهید.

در این مقاله از گروه وکلای خانواده به این سوال که برای انحصار وراثت کجا باید رفت و همچنین سوالات رایج دیگری که درمورد مفهوم و فرایند حصر وراثت وجود دارد پاسخ می دهیم.

انحصار وراث چیست؟

بسیاری از افراد حداقل برای یک بار در طول زندگی خود و پس از فوت فردی از افراد خانواده خود با فرایند انحصار وراثت درگیر بوده اند. اما مفهوم این امر و همچنین ضرورت حقوقی ای که طی کردن فرایند آن دارد برای برخی افراد مشخص نیست. به همین دلیل لازم است ابتدا درباره مفهوم حصر وراثت، فرایند آن و همچنین ضرورتی که گرفتن گواهی مربوط به آن دارد توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

انحصار وراثت به معنای این است که پس از فوت فرد، دادگاه وراث قانونی متوفی و سهم هر کدام از اموال او را معین کند. زمانی که فردی از دنیا می رود، لازم است اقدامات حقوقی خاصی انجام شود تا درمورد ترکه یعنی دارایی به جا مانده از او از جمله پرداخت دیون، تقسیم ارث، عمل به وصیت و… تعیین تکلیف صورت بگیرد. تعیین وراث قانونی گاهی اوقات عمل ساده ای نیست به دلیل آنکه ممکن است برخی وراث از فوت فرد آگاه نباشند و لازم باشد با آگهی دادگاه از این امر اطلاع پیدا کرده و به عنوان وارث متوفی شناسایی شوند.

در نتیجه، دادگاه در فرایند انحصار وراتت تعداد و سهم هر یک از وراث را به موجب گواهی ای که به آن گواهی انحصار وراتت گفته می شوند تعیین می کند که لازمه تقسیم ارث و میراث و انجام دیگر امور حقوقی از جمله دریافت وام و تسهیلات بر روی اموال متوفی محسوب می شود که در ادامه بیشتر درباره ضرورت دریافت آن توضیح می دهیم.

تنفیذ طلاق بیشتر بخوانید: تنفیذ طلاق در چه شرایطی دادگاه ایران قبول است

دریافت گواهی انحصار وراثت چه ضرورتی دارد؟

در قسمت قبل با مفهوم حصر وراثت آشنا شدیم. اما در این قسمت لازم است به این موضوع بپردازیم که گرفتن گواهی حصر وراثت چه ضرورتی دارد و اگر وراث اقدام به گرفتن آن نکنند چه تبعات و آثاری به لحاظ حقوقی برای آن ها خواهد داشت؟

مهمترین امر حقوقی پس از فوت فرد تقسیم ترکه او در میان وراث او است که اهمیت زیادی برای آن ها دارد. اما همانطور که اشاره شد، برای آنکه اموال متوفی بتواند در میان وراث تقسیم شود لازم است گواهی حصر وراث از دادگاه گرفته شود که تعداد و سهم هر یک از وراث را تعیین کرده باشد. بنابراین مهمترین اثر نگرفتن این گواهی این است که نمی توان ترکه متوفی را در میان وراث تقسیم کرد.

علاوه بر این موضوع که تقسیم ارث و میراث بدون گرفتن گواهی حصر وراثت امکان پذیر نیست، هر اقدام حقوقی دیگر نسبت به اموال متوفی هم بدون وجود این گواهی امکان تحقق ندارد. برای مثال وراث نمی توانند قبل از وجود این گواهی برای دریافت وام و تسهیلات دیگر به بانک مراجعه کنند.

علاوه بر این، گواهی حصر وراثت باعث می شود افراد از تخفیف های ویژه ای در پرداخت مالیات بر ارث که یکی از انواع مالیات بر دارایی است بهره مند شوند. بنابراین اگر وراث اقدام به دریافت این گواهی نکنند از این تخفیف های مالیاتی محروم می شوند.

استرداد هدایا بیشتر بخوانید: استرداد هدایا در دوران نامزدی و دوران زناشویی ممکن است؟

چه کسانی می توانند گواهی حصر وراثت بگیرند؟

ممکن است این طور به نظر برسد که فقط وراث متوفی و آن هم به صورت جمعی و همگانی این امکان را دارند تا از دادگاه گواهی حصر وراثت را دریافت کنند.  اما بر اساس قوانین و مقررات موجود در این رابطه نیازی نیست تا همه وراث متوفی به صورت جمعی و به اتفاق یکدیگر درخواست صدور این گواهی را مطرح کنند تا به آن رسیدگی شود. ممکن است فقط یک نفر از وراث متوفی درخواست صدور این گواهی را مطرح کند و دیگر وراث اساساً موافقت و همکاری با روند تقسیم ارث نداشته باشند.

در نتیجه، برای گرفتن این گواهی درخواست تنها یک وارث هم کافی است و لزومی ندارد تمامی وراث در ثبت این درخواست مشارکت داشته باشند. اما نکته دیگر این است که فقط وراث متوفی این امکان را ندارند تا تقاضای صدور این گواهی را مطرح نمایند. در واقع هر فردی که در صدور این گواهی ذی نفع باشد می تواند صدور آن را تقاضا کند. زیرا علاوه بر وراث ممکن است اشخاص ثالث هم در زمان طرح دعوا نسبت به متوفی یا اموال او به این گواهی نیاز پیدا کنند. در این شرایط اگر گواهی توسط وراث گرفته نشده باشد، اشخاص ثالث می توانند خودشان با کمک وکیل متخصص خانواده این گواهی را از دادگاه دریافت کنند و به استناد آن دعوای مورد نیاز خود را طرح نمایند.

ضرورت گرفتن انحصار وراثت

حال سوالی که چه برای وراث و چه برای اشخاص ثالث در موارد نیاز به این گواهی ایجاد می شود این است که برای انحصار وراثت کجا باید رفت؟ در ادامه به این سوال مهم که نقش مهمی در صدور سریع گواهی دارد پاسخ می دهیم.

طلاق غیابی بیشتر بخوانید: طلاق غیابی به چه صورت می باشد و آشنایی کامل با آن

برای انحصار وراثت کجا باید رفت؟

سوال مهمی که موضوع اصلی این مقاله است و در این قسمت به تفصیل به آن پاسخ می دهیم این است که برای انحصار وراث کجا باید رفت؟ در واقع کدام مرجع رسمی این گواهی را صادر می کند و محل اقامت متوفی یا وراث چه تاثیری در تعیین مرجع صالح دارد؟

مرجع صالح برای رسیدگی به تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت از لحاظ ذاتی شورای حل اختلاف است. یعنی از میان دادگاه های متعدد حقوقی، کیفری و مراجع غیر قضایی شورای حل اختلاف می تواند به این درخواست رسیدگی کند. اما از لحاظ محلی ممکن است برخی افراد دچار سردرگمی شوند که برای انحصار وراثت کجا باید رفت و شورای حل اختلاف کدام شهرستان و حوزه قضایی می تواند این درخواست را بررسی کند. در واقع سوال مهم در این خصوص این است که در صلاحیت محلی، محل اقامت متقاضی اهمیت دارد یا محل اقامت متوفی؟

از لحاظ محلی شورای حل اختلافی که صالح به رسیدگی در خصوص دعاوی حصر وراثت است، شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی است. بنابراین محل اقامت متقاضی صدور گواهی اهمیت ندارد و باید توجه نمود متوفی پیش از فوت خود کدام محل اقامت داشته تا شورای حل اختلافی که صالح به رسیدگی است معین شود. برای مثال ممکن است متوفی پیش از مرگ خود در شهر مشهد اقامت داشته باشد اما وراث او مقیم در دیگر شهرها و حوزه های قضایی باشند. در این صورت، شورای حل اختلاف صالح برای رسیدگی به درخواست صدور گواهی حصر وراثت حتی اگر درخواست کننده شخص ثالث باشد، شورای حل اختلاف مشهد است نه دیور حوزه های قضایی.

بنابراین پاسخ کوتاه به این سوال که برای انحصار وراثت کجا باید رفت این است که باید برای گرفتن این گواهی به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی مراجعه کنید. البته در صورت اعطای وکالت به وکیل متخصص در حوزه امور خانواده از جمله اخذ گواهی انحصار وراثت، وکیل به نیابت از شما تمامی مراحل را انجام می دهد و دیگر نیازی نیست به صورت حضوری این فرایند را طی کنید. گروه وکلای خانواده در اسرع وقت بهترین وکلای خانواده در این حوزه را به شما معرفی می کنند.

گرفتن گواهی حصر وراثت به کمک وکیل خانواده

گرفتن گواهی حصر وراثت به کمک وکیل خانواده

گرفتن گواهی حصر وراثت همانطور که گفته شد، یک ضرورت اساسی برای انجام اقدامات حقوقی نسبت به ترکه متوفی است که نه تنها برای تقسیم و ارث و انجام هر گونه نقل و انتقال اموال متوفی لازم است بلکه گاهی اوقات برای طرح دعوا از سوی اشخاص تالث هم ضرورت دارد. گرفتن این گواهی گاهی اوقات ممکن است به دلیل اختلافات میان وراث و مسائل دیگری مانند مشخص نبودن وراث متوفی تبدیل به یک فرایند پیچیده شود که نیاز به دخالت وکیل متخصص برای حل مشکلات مربوط به آن خواهد داشت. همچنین پاسخ دقیق به این سوال که مرجع صالح برای گرفتن گواهی حصر وراثت کجاست و برای انحصار وراثت کجا باید رفت نیاز به دانش و تجربه وکیل دارید تا بتواند مرجع صالح را به درستی برای شما تشخیص دهید.

در گروه وکلای خانواده امکان دسترسی به بهترین وکلای پایه یک خانواده در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم شده است و همچنین این مزیت را برای شما ایجاد می کند که خدمات تخصصی حقوقی در زمینه ارث و میراث را کاملا به تناسب نیاز و شرایط پرونده خود دریافت کنید. این خدمات شامل طیف متنوعی از مشاوره حقوقی رایگان یا مشاوره حقوقی آنلاین، تنظیم دادخواست صدور گواهی انحصار وراتت و حضور در محاکم و مراجع رسمی برای پیگیری پرونده است که می توانید برای آشنایی با نحوه بهره مندی از آن ها با ما تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=663

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312