...

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟ آشنایی با گروه وکلای خانواده

انحصار وراثت یک اقدام ضروری برای تقسیم ارث و میراث است که طی شدن سریع آن برای وراث اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل یکی از سوالات رایج از وکلای متخصص در حقوق خانواده از جمله ارث و وصیت این است که انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

در این مقاله از گروه وکلای خانواده تلاش می کنیم به این سوال پاسخ دهیم و همچنین نکات مهم دیگری که لازم است برای آشنایی با انحصار وراثت بدانید را برای شما عزیزان بیان کنیم.

گروه وکلای خانواده مجموعه ای حرفه ای با تمرکز خاص و ویژه بر امور خانواده هستند که با توجه به تخصص خود در این حوزه انواع خدمات حقوقی از جمله مشاوره حقوقی رایگان یا مشاوره حقوقی آنلاین را در بهترین کیفیت و دقت به مراجعان خود ارائه می دهند. برای استفاده از این خدمات می توانید با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید و در اسرع وقت اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

حصر وراثت چیست و چه کاربردی دارد؟

در ابتدا لازم است بدانیم منظور از حصر وراثت که یک فرایند حقوقی تخصصی است چیست و این فرایند دقیقا در چه زمانی کاربرد دارد؟

با فوت یک فرد، مجموعه ای از وقایع و اقدامات حقوقی مطرح می شود که هر کدام آثار خاصی را بر وضعیت حقوقی شخص متوفی و اموال و اطرافیان او می گذارد. زمانی که فرد فوت می کند و گواهی فوت او صادر می شود، شناسنامه او باطل شده و دیگری نمی تواند مخاطب هیچ گونه دعوایی واقع شود. همچنین اموال و دیون فرد در قالب دارایی یا ترکه او درآمده و شخصیت حقوقی مستقلی پیدا می کند که تا قبل از طی شدن فرایندهای پیش بینی شده در قانون مانند پرداخت دیون و هزینه کفن و دفن متوفی، عمل به وصیت متوفی در صورت وجود و تقسیم ارث میان وراث نمی توان هیچ گونه دخل و تصرفی در آن انجام داد.

مهریه عندالاستطاعه بیشتر بخوانید: مهریه عندالاستطاعه چیست و چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد

بنابراین سوال ورات متوفی از وکلای خانواده این است که چه زمانی می توانند در اموال متوفی تصرف نمایند و با تقسیم ارث مالک سهم خود از اموال متوفی بشوند؟ در پاسخ باید گفت مهمترین گام برای تقسیم ارث میان وراث گرفتن گواهی حصر وراثت از مرجع صالح است. پیش از دریافت این گواهی هیچ گونه اقدامی از سوی وراث حتی مراجعه به بانک ها و مراجع رسمی به قائم مقامی از متوفی امکان پذیر نیست. بنابراین بدون این گواهی هیچ گونه اقدام حقوقی نسبت به ترکه متوفی نمی توان انجام داد و گرفتن این گواهی اولین پیش نیاز برای انجام سایر امور حقوقی متوفی است.

حصر وراثت چیست و چه کاربردی دارد؟

حال سوال این است که حصر وراثت دقیقا چه کاری است و در گواهی مربوط به آن چه چیزی درج می شود؟ منظور از حصر وراتت در واقع تعیین کردن وراث قانونی متوفی و سهم هر یک از آن ها از اموال او است که به آن ها اجازه می دهد با پرداخت مالیات بر ارث و سایر اقدامات حقوقی دیگر که با کمک وکیل متخصص خانواده با آن ها آشنا می شوید، اموال متوفی را میان خود تقسیم کنند.

در بسیاری از مواقع تعیین دقیق وراث امر دشواری است زیرا برخی وراث از مرگ متوفی خبر ندارند و به دلیل عدم ارتباط با دیگران از فرایند تقسیم ارث با خبر نمی شوند. در این شرایط مرجع صالح اقدام به نشر آگهی می کند تا هر فردی که ممکن است خود را وارث متوفی بداند از این موضوع آگاه شده و سهم خود را دریافت کند. به گواهی ای که پس از نشر این آگهی در روزنامه های کثیر انتشار صادر می شود گواهی حصر وراثت نامحدود گفته می شود که در مقایسه با گواهی حصر وراثت محدود که بدون نشر آگهی صادر می شود اعتبار بیشتری دارد و امکان و اختیار هر گونه دخل و تصرف در اموال متوفی را به وراث می دهد.

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی بیشتر بخوانید: طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

نوع این گواهی در پاسخ به این سوال که انحصار وراتت چقدر طول می کشد موثر است. در واقع هر یک از انواع گواهی حصر وراثت با توجه به تفاوتی که در میزان تشریفات خود دارند زمان متفاوتی را به خود اختصاص می دهند که در ادامه به تفصیل درمورد آن و اینکه انحصار وراتت چقدر طول می کشد توضیحات لازم را ارائه می دهیم.

پرداخت مالیات بر ارث برای دریافت گواهی انحصار وراثت لازم است؟

یکی از مراحلی که در فرایند تقسیم ارث اهمیت زیادی دارد مرحله پرداخت مالیات بر ارث از سوی وراث است که لازمه تقسیم ارث به شمار می آید. سوال بسیاری از افراد این است که آیا پرداخت این مالیات برای دریافت گواهی انحصار وراثت لازم است و در واقع در پاسخ به اینکه انحصار وراثت چیست در طول می کشد تاتیر می گذارد یا خیر؟

پرداخت مالیات بر ارث در صورتی که فوت متوفی پس از سال ۱۳۹۵ باشد، برای دریافت این گواهی لازم نیست. بنابراین لزومی ندارد پیش از گرفتن این گواهی، اظهارنامه مالیات بر ارث پر کنید و بخشی از زمان خود را به آن اختصاص دهید. پرداخت این مالیات را می توانید پس از دریافت گواهی انجام دهید. اما اگر فوت متوفی قبل از این سال باشد، لازم است ابتدا اظهارنامه مالیات بر ارث تهیه کنید و این اظهارنامه را به عنوان یکی از اسناد و مدارک لازم برای گرفتن گواهی انحصار وراثت به دادخواست خود ضمیمه کنید.

بنابراین بر اساس آنچه گفته شد، پر کردن مالیات بر ارث پیش از ارائه دادخواست حصر وراثت در صورتی که فوت متوفی مربوط به قبل از سال ۱۳۹۵ باشد ضروری است و اگر این اظهارنامه به دادخواست ضمیمه نشده باشد دادخواست شما با اخطار رفع نقص مواجه می شود که روند رسیدگی به آن و صدور گواهی را با تاخیر مواجه می کند. به همین دلیل ااست که لازم است برای آشنایی بیشتر با نحوه پرداخت این مالیات و ضرورت آن حتما از یک وکیل متخصص خانواده استفاده کنید.

شرط نصف دارایی بیشتر بخوانید: شرط نصف دارایی به چه معناست و در عمل اجرا می شود؟

انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، حصر وراثت به معنای معین کردن وراث متوفی و سهم هر یک از آن ها است که در نهایت منجر به صدور یک گواهی مخصوص می شود. برای بسیاری از وراث و همچنین اشخاص تالثی که در اسرع وقت نیاز به صدور این گواهی برای طرح دارند، سرعت صدور این گواهی از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل یکی از سوالات بسیار رایجی که از وکلای خانواده پرسیده می شود این است که انحصار وراثت چقدر طول می کشد و گواهی حصر وراثت چه مدت زمانی را به خود اختصاص می دهد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به نوع گواهی حصر وراثت اشاره کنیم. گواهی حصر وراثت بر اساس اینکه چه تشریفاتی را طی کند دارای دو نوع محدود و نامحدود است. گواهی نامحدود همانطور که در بالا هم توضیح داده شد به گواهی ای گفته می شود که پس از نشر آگهی در روزنامه کتیر الانتشار صادر می شود و امکان هر دخل و تصرفی را به وراث می دهد.

اما در گواهی محدود این نشر آگهی صورت نمی گیرد و در نتیجه وراث نمی توانند در اموال متوفی دخل و تصرف نمایند. معیار تفکیک این دو گواهی از یکدیگر میزان ارزش مالی ترکه است. در صورتی که ترکه از ارزش مالی مشخصی قوانین و مقررات این حوزه تعیین کرده اند بیشتر باشد باید برای آن گواهی نامحدود گرفت. در ادامه درباره مدت زمانی که هر کدام از این گواهی ها نیاز دارند توصیح می دهیم. در مورد اینکه برای انحصار وراثت کجا باید رفت در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم که میتوانید به این مقاله مراجعه کنید.

گرفتن گواهی حصر وراتت نامحدود چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که برای گرفتن گواهی نامحدود لازم است بیشتر از گواهی محدود است زیرا طبیعتا نشر آگهی و بررسی ادعاهای احتمالی درمورد وراثت فرد متوفی زمان بیشتری را به خودش اختصاص می دهد. این مدت زمان ممکن است به طور دقیق در هر پرونده متفاوت باشد اما به طور تقریبی در پاسخ به این سوال که انحصار وراثت چقدر طول می کشد باید گفت صدور گواهی حصر وراثت نامحدود حدود یک ماه زمان می برد.

گرفتن گواهی حصر وراثت محدود چقدر طول می کشد؟

در قسمت قبل در پاسخ به این سوال که انحصار وراثت چقدر طول می کشد توضیح دادیم که این امر بستگی به نوع گواهی ای دارد که نیاز به اخذ آن دارید. اگر گواهی از نوع نامحدود باشد حدود یک الی دو ماه صدور آن طول می کشد اما مدت زمانی که برای صدور گواهی محدود بسیار کمتر است و ممکن است حتی کمتر از یک هفته را به خود اختصاص دهد. این امر به دلیل تشریفات کمتری است که صدور گواهی محدود نیاز دارد. در این نوع گواهی، آگهی مربوط به فوت متوفی و انحصار وراثت او در روزنامه کثیر الانتشار منتشر نمی شود و در نتیجه مدت کمتری را برای صدور نیاز دارد.

گرفتن گواهی حصر وراثت محدود چقدر طول می کشد؟

برای هر چه سریع تر طی کردن مراحل دریافت این گواهی بهتر است از یک وکیل متخصص خانواده که گروه وکلای خانواده در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید.

دریافت فوری گواهی انحصار وراثت به کمک گروه وکلای خانواده

دریافت گواهی حصر وراثت در کوتاه ترین زمان ممکن برای افراد از جمله وراث و یا اشخاص ثالث اهمیت زیادی دارد. در این موارد افراد به دنبال این هستند که گواهی حصر وراثت فوری دریافت کنند که تنها با کمک دانش و تخصص یک وکیل مجرب امکان پذیر خواهد شد.

در گروه وکلای خانواده بهترین وکلای متخصص در امور خانواده از جمله ارث و میراث گرد هم آمده اند تا در خصوص انواع نیازهای حقوقی مراجعان خود بهترین خدمات را ارائه دهند. از جمله این خدمات می توان به مشاوره حقوقی دقیق درباره اینکه انحصار وراتت چقدر طول می کشد، مراحل دریافت گواهی حصر وراثت و پرداخت مالیات بر ارث و… اشاره کرد. برای آشنایی با انواع این خدمات می توانید با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید تا متخصصان ما در اطلاعات لازم را در اختیار شما بگذارند.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=680

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312