...

اجرا گذاشتن مهریه و آشنایی با مراحل و هزینه های آن

مهریه یکی از مهمترین دعاوی دادگاه های خانواده است که این روزها با توجه به شرایط اقتصادی موجود اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. دعاوی مهریه علاوه بر اینکه می توانند منجر به محکومیت مرد به پرداخت مهریه، توقیف اموال او و یا حتی حبس مرد شوند، می توانند بر سایر دعاوی خانواده مانند طلاق نیز تاثیرگذار باشند. به همین دلیل استفاده از وکیل متخصص خانواده که در این دعوا به شما کمک کرده و کلیه اطلاعات حقوقی لازم را در اختیارتان بگذارد اهمیت زیادی در کسی نتیجه دلخواه در این دعاوی و سایر دعاوی خانواده دارد.

گروه وکلای خانواده با تمرکز و سابقه چندین ساله در طرح دعاوی خانواده و حل و فصل امور خانواده از طرق دیگری مانند صلح و توافق میان طرفین بهترین گزینه برای شما خواهد بود تا بتوانید اطلاعات حقوقی لازم را در خصوص اجرا گذاشتن مهریه به دست آورید. در این مقاله از گروه وکلای خانواده با مهمترین نکات حقوقی درباره اجرا گذاشتن مهریه و فرایند انجام آن آشنا می شوید.

راه های به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

منظور از به اجرا گذاشتن مهریه این است که زن مهریه خود را از طریق مراجع رسمی و قانونی مطالبه کند. این عمل بسته به اینکه مهریه در چه نوع سندی درج شده باشد راه های متفاوتی می تواند داشته باشد که در ادامه هر کدام از آن ها را توضیح می دهیم.

  • اجرا گذاشتن مهریه در اداره ثبت: اگر مهریه در سند رسمی ازدواج ثبت شده باشد، زن می تواند به استناد سند ازدواج مهریه خود را در اداره ثبت به اجرا بگذارد. مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت مزایایی برای زن دارد که اگر در شرایط خاصی به کار گرفته شود می تواند به پرونده مطالبه مهریه زن سرعت ببخشد.

برای مثال از طریق اداره ثبت می توانید به سرعت مرد را ممنوع الخروج بابت مهریه کنید و با معرفی اموال متعلق به او آن ها را توقیف نمایید. برای آشنایی با فرایند توقیف اموال مرد به دلیل مهریه این مقالات را بخوانید:

توقیف اموال از طریق مهریه چگونه انجام می شود

مدت زمان طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

علاوه بر این، درخواست مهریه از اداره ثبت بر خلاف دادگاه نیازمند پرداخت هزینه دادرسی که به تناسب میزان و مبلغ مهریه تغییر می کند نیست. اما زمانی که مرد اموال زیادی به نام خود ندارد یا آن ها را به قصد  فرار از دین به دیگران منتقل کرده است، به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت راه حل مناسبی نیست.

  • اجرا گذاشتن مهریه در دادگاه خانواده: زمانی که مهریه در سندی جز سند رسمی ازدواج نوشته شده است و یا امکان مطالبه مهریه در اداره ثبت به دلایل بالا وجود ندارد، زن می تواند مهریه خود را در دادگاه خانواده محل اقامت خود مطالبه کند و به اجرا بگذارد. برای این کار حتما باید دادخواست حقوقی با کمک وکیل خانواده تنظیم کنید.

بنابراین ابتدا باید دادخواست مطالبه مهریه را با استناد به سند ازدواج و سندی که مهریه در آن درج شده است تنظیم و ثبت کنید. دادگاه پس از رسیدگی به اسناد و مدارک شما، در صورتی که پرداخت مهریه را موجه تشخیص دهد حکم به پرداخت مهریه از طرف مرد می دهد. در این صورت برای پرداخت مهریه اجرائیه صادر می شود و مرد تا ۱۰ روز پس از ابلاغ اجرائیه فرصت دارد مهریه را با اراده خود پرداخت کند. در صورتی که مرد در این مدت دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه رسیدگی کننده به پرونده ارائه ندهد، اموالی که از او به دست آید توقیف می شود و اگر اموالی به نام مرد پیدا نشود نیز به درخواست زن امکان حبس وجود خواهد داشت.

راه های به اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

تشخیص اینکه به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت بهتر خواهد بود و یا از طریق دادگاه خانواده در تخصص یک وکیل مجرب خانواده است که با مزایای هر یک از این موارد آشنایی کامل داشته باشد و بتواند شما را راهنمایی کند. نحوه به اجرا گذاشتن مهریه به نوع مالی که موضوع مهریه قرار گرفته است هم بستگی دارد که در ادامه به تفصیل درمورد هر یک از انواع این اموال توضیح می دهیم.

مشکلات دادن حق طلاق به زن بیشتر بخوانید: مشکلات دادن حق طلاق به زن چه مواردی می تواند باشد؟ + ویدئو

به اجرا گذاشتن مهریه غیر منقول

مهریه می تواند از نوع مال غیر منقول باشد. در این صورت یا مال غیر منقول مشخصی مانند زمین یا خانه به عنوان مهریه زن در نظر گرفته می شود که مشخصات آن به طور دقیق ذکر شده و یا اینکه زوج متعهد می شود ملکی که هنوز مشخصات آن تعیین نشده را به نام زن بزند. در این صورت یعنی اگر مشخصات ملک معین نشده باشد، به اجرا گذاشتن مهریه دشوارتر خواهد شد و در واقع زن باید از طریق دادگاه الزام مرد به انتقال ملک را درخواست کند.

به اجرا گذاشتن مهریه وجه نقد

اگر مهریه از نوع وجه نقد باشد، برای مثال اگر در عقد نامه ذکر شده باشد که مهریه زن ۱۰۰ میلیون تومان است، مهریه بر اساس نرخ روز محاسبه شده و به زن پرداخته می شود. البته این در صورتی است که از زمان انعقاد عقد نکاح و تنظیم سند ازدواج تا مطالبه مهریه زمان زیادی گذشته باشد و بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی تورم به گونه ای باشد که در ارزش وجه نقدی که به عنوان مهریه تعیین شده است تاثیر زیادی گذاشته باشد. در این صورت دادگاه با ارجاع امر به کارشناسی نرخ روز مهریه را بر اساس آمارهای بانک مرکزی تعیین کرده و به آن حکم می دهد.

به اجرا گذاشتن مهریه سکه طلا

مهریه علاوه بر اینکه می تواند از نوع ملک یا وجه نقد باشد که در قسمت های بالا درمورد آن ها توضیح دادیم، می تواند از نوع مال منقول هم باشد که رایج ترین نوع آن در بین مردم سکه طلا است. اگر طرفین در زمان ازدواج توافق کنند که مقدار خاصی از سکه طلا را به عنوان مهریه زن درج کنند، در زمان مطالبه مهریه توسط زن دادگاه در صورتی که خواسته زن را با توجه به نکات قانونی دیگر موجه تشخیص دهد حکم به پرداخت همان مقدار سکه می دهد.

به اجرا گذاشتن مهریه از طریق توقیف اموال

یکی از راه های رایج برای وصول مهریه این است که اموال متعلق به مرد توسط اجرای احکام دادگستری یا اداره ثبت توقیف شود. این اتفاق یعنی توقیف اموال برای وصول مهریه زمانی اتفاق می افتد که مرد خودش مهریه را پرداخت نکند. در این صورت، با استعلام از کلیه مراجع از جمله بانک مرکزی، اداره ثبت و… اموالی که به نام مرد باشد شناسایی شده و به میزان مبلغ مهریه توقیف می شود.

هزینه طلاق توافقی بیشتر بخوانید: هزینه طلاق توافقی در سال ۱۴۰۳ با ریز جرئیات با وکیل و بدون وکیل

در این فرایند خود زن به عنوان خواهان می تواند اموالی که به نام مرد است را به اجرای احکام معرفی کند تا مورد توقیف قرار بگیرند. در این دعاوی توصیه می شود ضمن طرح دادخواست مطالبه مهریه از دادگاه درخواست تامین خواسته نمایید تا مرد در فاصله رسیدگی به دعوا اموال خود را به قصد فرار از دین به دیگران منتقل نکند. به همین دلیل استفاده از وکیل متخصص مهریه در این دعاوی که بتواند در اسرع وقت اقدامات حقوقی لازم را انجام دهد و از انتقال اموال مرد جلوگیری کند اهمیت بسیار زیادی دارد. در گروه وکلای خانواده می توانید از مجرب ترین وکلا در زمینه وصول مهریه استفاده کنید تا مدت زمان به اجرا گذاشتن مهریه را به حداقل برسانید. برای آشنایی با بهترین وکیل مهریه مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می کشد؟

مطالبه مهریه و در نهایت حکم به پرداخت آن بسته به شرایط خاص هر پرونده ممکن است مدت زمان متفاوتی را به خود اختصاص دهد. برای مثال زمانی که مرد اموالی به نام خود دارد و مهریه در سند رسمی ازدواج قید شده است، زن می تواند با کمک وکیل متخصص خانواده مهریه خود را در اداره ثبت به اجرا بگذارد که همانطور که توضیح داده شد سرعت بسیار بیشتری از مطالبه مهریه در دادگاه خانواده دارد.

اما اگر مرد اموالی نداشته باشد یا از روی عمد اموال خود را به صورت صوری به دیگران منتقل کرده باشد تا از پرداخت مهریه فرار کند، شرایط پرونده دشوارتر می شود و به تبع این موضوع، زمان بیشتری طول می کشد تا در نهایت مهریه زن وصول شود. در این مواقع لازم است فرار از دین مرد در دادگاه حقوقی به اثبات برسده خود این دعوا پیچیدگی های خاص خود را دارد و حتما برای اثبات آن نیاز به یک وکیل مجرب و ماهر دارید تا بتواند با استدلال و تسلط خود بر قوانین به شما کمک کند.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

طرح دعوا یا هر درخواست دیگری در مراجع رسمی نیازمند هزینه ای است که متقاضی باید به مرجع قضایی یا رسمی بپردازد. به اجرا گذاشتن مهریه توسط زن نیز هزینه ای دارد که با توجه به مرجع رسیدگی کننده به مطالبه مهریه و همچنین ارزش مالی خود مهریه متفاوت است.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت به دلیل اینکه این مرجع وارد ماهیت حقوقی نمی شود و به معنای دقیق کلمه رسیدگی قضایی انجام نمی دهد بلکه رسیدگی به درخواست مطالبه مهریه را به صورت اجرایی و اداری انجام می دهد، هزینه چندان زیادی برای زن نخواهد داشت، اما مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده به دلیل اینکه دادگاه اقدام به رسیدگی قضایی می کند طبیعتا هزینه بیشتری در پی دارد که به آن هزینه دادرسی گفته می شود.

هزینه دادرسی بر اساس تعرفه قانونی اعلامی از سوی قوه قضائیه و با توجه به اینکه دعوا از نوع دعوای مالی باشد یا دعوای غیر مالی، مقدار آن متفاوت است. منظور از دعاوی مالی دعاوی ای است که مانند مهریه خواسته اصلی آن مطالبه یک مال مشخص است. در دعاوی مالی هزینه دادرسی بر اساس درصدی از مال مورد مطالبه محاسبه می شود. این درصد بر اساس تعرفه اعلامی قوه قضائیه در مرحله بدوی، سه و نیم درصد از مال مورد مطالبه است. بنابراین هرچقدر مهریه مورد تقاضای زن بیشتر باشد هزینه دادرسی هم بیشتر خواهد شد.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر دادگاه حکم به محکومیت خوانده یعنی مرد بدهد، شما می توانید علاوه بر مهریه هزینه دادرسی و هزینه استفاده از وکیل را هم از او مطالبه کنید.

در گروه وکلای خانواده می توانید علاوه بر دریافت مشاوره درباره انواع روش های به اجرا گذاشتن مهریه، با اعطای وکالت به بهترین وکلای پایه یک در تهران، پیگیری تمامی این فرایند و حضور در مراجع رسمی را به وکیل بسپارید و علاوه بر این، با استفاده از دانش و تجربیات وکیل دادگستری احتمال دستیابی به نتیجه مطلوب خود را از طریق به اجرا گذاشتن مهریه افزایش دهید. برای آشنایی با خدمات گروه وکلای خانواده با ما تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=502

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312