...

مهریه عندالمطالبه چیست و چطور می توان آن را مطالبه کرد

دعوای مهریه یکی از مهمترین و رایج ترین دعاوی خانواده در دادگاه های ایران است که ابهامات زیادی درباره انواع آن به خصوص مهریه عندالمطالبه در میان مردم وجود دارد. وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای خانواده در قالب ارائه انواع مشاوره حقوقی به تناسب نیاز شما پاسخگوی هر نوع سوال و ابهام شما در زمینه انواع مهریه و مهریه عندالمطالبه خواهند بود. علاوه بر این، اگر پرونده ای تحت جریان درمورد مهریه عندالمطالبه داشته باشید گروه وکلای خانواده با معرفی بهترین وکیل مهریه به شما در تمامی مراحل دعوا در کنارتان خواهند بود.

در این مقاله تلاش کرده ایم مهمترین نکات حقوقی درمورد مهریه عندالمطالبه و نحوه مطالبه آن را برای شما عزیزان بیان کنیم. برای آشنایی با مهمترین نکات مهریه عندالمطالبه در این مقاله همراه ما باشید.

مهریه چیست و چه انواعی دارد؟

تعیین مهریه یکی از مهمترین مسائلی است که در هنگام ازدواج میان افراد و به خصوص خانواده های آنان مطرح و درمورد آن صحبت می شود. اما بسیاری از افرادی که ازدواج می کنند در زمان ازدواج با مهریه و دیگر امور حقوقی مربوط به خانواده آشنایی درستی ندارند. در حالی که آشنا شدن با این امور حقوقی به افراد کمک می کند تا از بسیاری از اختلافات و دعواهای حقوقی در آینده جلوگیری کنند.

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که بر اساس توافق طرفین تعیین می شود و اگر هم هیچ گونه توافقی میان طرفین در خصوص آن انجام نشده باشد، در زمان طلاق مهریه ای متناسب با مشخصات زن برای زن تعیین می شود که به آن مهرالمثل گفته می شود. اما یکی از رایج ترین سوالات افراد درمورد مهریه و ابعاد حقوقی آن این است که مهریه عندالمطالبه چیست و آیا زن می تواند هر زمانی که خواست آن را از مرد بخواهد؟

مهریه از جهت زمان مطالبه آن به دو نوع مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می شود. منظور از عندالمطالبه بودن مهریه این است که مرد حتی اگر توانایی مالی مناسبی نداشته باشد، باید به محض مطالبه کل مبلغ آن را به زن بپردازد. اما اگر مهریه از نوع عندالاستطاعه باشد، مرد زمانی موظف است مهریه را به زن بدهد که به لحاظ مالی توانایی آن را داشته باشد. بنابراین اگر مهریه عندالمطالبه باشد، این موضوع به نفع زن خواهد بود و می تواند هر زمان که خواست کل این مبلغ را مطالبه کند. در حالی که در فرضی که مهریه از نوع عندالاستطاعه است، زن باید ثابت کند که مرد دارای توانایی مالی مناسبی که می تواند مهریه او را بپردازد تا بتواند مهریه اش را بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با این نوع مهریه مقاله مهریه عندالاستطاعه چیست و چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد را بخوانید.

طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی بیشتر بخوانید: طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

مهریه عندالمطالبه را چگونه می توان مطالبه کرد؟

مهریه عندالمطالبه را چگونه می توان مطالبه کرد؟

برای مطالبه هر نوعی از انواع مهریه از جمله مهریه عندالمطالبه زمانی که شوهر با اراده خودش این مبلغ را نمی‌ پردازد و باید مطالبه آن را از راه های قانونی بخواهید، لازم است حتما مراحل و تشریفات قانونی مربوط به آن را به طور کامل طی کنید. برای آشنایی دقیق با هر یک از این مراحل و اقداماتی که با توجه به پرونده خود لازم است انجام دهید بهتر است ابتدا با یک وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در امور خانواده مشورت کنید و در صورت لزوم به یک وکیل مهریه مجرب که گروه وکلای خانواده می توانند در اختیار شما بگذارند اعطای وکالت کنید تا به نمایندگی از شما تمامی این مراحل را پیگیری کند.

در این قسمت مهمترین مراحل و نکات حقوقی مربوط به فرایند مطالبه مهریه عندالمطالبه را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

مطالبه مهریه عندالمطالبه در اداره ثبت:

در ابتدا لازم است بدانید که مهریه اگر در سند رسمی ازدواج که اصطلاحا به آن قباله ازدواج گفته می شود ثبت شده باشد، می توانید آن را از طریق واحد اجرای اسناد رسمی اداره ثبت و ارائه سند رسمی ازدواج مطالبه کنید. در این موارد، سرعت دریافت مهریه و هزینه ای که برای دریافت آن متحمل می شوید کمتر خواهد بود زیرا نیازی نیست تشریفات تنظیم دادخواست برای دادگاه حقوقی را رعایت کنید و بنابراین مطالبه مهریه در اداره ثبت در مواردی که مهریه در سند رسمی ازدواج نوشته شده است معقول ترین راه برای مطالبه آن است.

برای مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت لازم است همراه با مدارک خود به دفترخانه ثبت ازدواج و طلاقی که در آن ازدواج خود را ثبت کرده اید بروید. دفتردار با مشاهده مدارک و احراز هویت شما درخواست صدور اجرائیه را به اداره ثبت می دهد و با صدور اجرائیه اداره ثبت و ابلاغ آن به مرد، می تواند به میل و اراده خودش مبلغ مهریه را بپردازد یا اینکه در صورت عدم پرداخت، اموال او به میزان مهریه توقیف خواهد شد.

مدت زمان طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ راه های تسریع آن

در مقاله توقیف اموال از طریق مهریه چگونه انجام می شود با نحوه این توقیف بیشتر آشنا می شوید.

مطالبه مهریه عندالمطالبه در شورای حل اختلاف:

مطالبه مهریه یکی از دعاوی مالی به شمار می آید. به طور کلی در دعاوی مالی که مبلغ موضوع دعوا تا بیست میلیون تومان باشد، باید دعوای خود را در شورای حل اختلاف طرح کنید. اگر مهریه در سند رسمی ازدواج نوشته نشده باشد و یا هر به دلیل دیگر نتوانید در اداره ثبت مهریه را به اجرا بگذارید، می توانید به تناسب مبلغ مهریه آن را در شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده طرح کنید.

برای طرح دعوا در شورای حل اختلاف لازم است قوانین و مقررات رسیدگی به دعوا در شورای حل اختلاف را که در قانون شورای حل اختلاف تعیین شده است و وکیل خانواده به خوبی با آن ها آشنایی دارد رعایت کنید. مطالبه مهریه در این شورا در مواردی انجام می شود که مطالبه مهریه جدا از درخواست طلاق انجام می شود در غیر این صورت یعنی اگر درخواست طلاق در دادگاه خانواده مطرح شده باشد، مطالبه مهریه فارغ از مبلغ آن در همان دادگاه خانواده که به اصل طلاق رسیدگی می کند و در کنار درخواست طلاق بررسی می شود.

مطالبه مهریه عندالمطالبه در دادگاه خانواده:

مطالبه مهریه اگر جدا از دادخواست طلاق باشد، همانطور که گفته شد تا مبلغ ۲۰ میلیون در شورای حل اختلاف قابل طرح است و اگر بیش از این مبلغ باشد باید بر اساس دادخواست مطالبه مهریه و در دادگاه خانواده صالح به رسیدگی یعنی دادگاه خانواده محل اقامت زوجه آن را طرح کنید. برای مطالبه مهریه در دادگاه خانواده چه به صورت مستقل و جدا از دعوای طلاق و چه همراه با دعوای طلاق لازم است دادخواست مطالبه مهریه را بر اساس تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی و قانون حمایت از خانواده تنظیم کنید.

در صورتی که این دادخواست را به درستی تنظیم نکنید یا برخی تشریفات ثبت آن را رعایت نکنید ممکن است روند پرونده شما به تاخیر بیفتد و دیرتر در جریان بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل حتما لازم است از یک وکیل متخصص در حقوق خانواده برای تنظیم دادخواست و نحوه ثبت آن و همچنین پیگیری سایر مراحل استفاده کنید.

ملاقات فرزند بیشتر بخوانید: ملاقات فرزند بعد از طلاق به چه صورت می باشد و بررسی شرایط

حبس مرد به دلیل مهریه عندالمطالبه

بسیاری از مردم تصور می کنند به محض اینکه دعوای مطالبه مهریه از سوی زن مطرح می شود مرد ممکن است بابت آن به حبس بیفتد. در حالی که حبس مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه تحت شرایط خاصی رخ می دهد و الزاما هر دعوای مهریه ای که مطرح می شود منجر به حبس مرد نخواهد شد.

حبس مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه عندالمطالبه زمانی رخ می دهد که اولا هیچ اموالی از مرد برای توقیف به ازای مهریه وجود نداشته باشد و ثانیا مرد با وجود توانایی مالی مهریه زن را ندهد. علاوه بر این، مرد فقط درمورد مهریه ای که تا ۱۱۰ سکه طلا باشد حبس می شود و اگر مهریه بیش از این مقدار باشد، مرد را نمی توان برای آن حبس کرد.

بنابراین، اگر مرد بتواند با ثبت دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به در شعبه رسیدگی کننده به اصل دعوا، اعسار خود را ثابت کند به دلیل عدم پرداخت مهریه محبوس نمی شود. برای کسب مشاوره درمورد نحوه اثبات اعسار با همان عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه می توانید از وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای خانواده استفاده کنید.

تقسیط مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه در بسیاری از موارد به صورت قسطی به زن پرداخته شده و اصطلاحا تقسیط می شود. تقسیط مهریه عندالمطالبه زمانی اتفاق می افتد که مرد ثابت کند نمی تواند مهریه زن را به صورت یک جا پرداخت کند که در واقع به آن اعسار جزئی گفته می شود. بنابراین هرگاه مرد بتواند به کمک وکیل مهریه اعسار از پرداخت جزئی خود را در پرداخت مهریه ثابت کند دادگاه حکم به تقسیط مهریه می دهد که میزان هر قسط هم با توجه به توانایی مالی مرد تعیین می شود.

اگر هر یک از زن و مرد به میزان اقساط اعتراض داشته باشند یعنی مرد آن را زیاد بداند و زن آن را کم بداند می توانند درخواست تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند که بر اساس آن دادگاه با توجه به اوضاع و احوال یک بار دیگر در تصمیم خود تجدید نظر می کند.

مشاوره حقوقی رایگان درمورد مهریه عندالمطالبه

مشاوره حقوقی رایگان درمورد مهریه عندالمطالبه

مهریه عندالمطالبه همانطور که در این مقاله گفته شد، یکی از انواع مهریه است که هر زمان زن آن را بخواهد مرد فارغ از میزان توانایی خود باید آن را پرداخت کند. اگر این مهریه در سند رسمی ازدواج یا هر سند رسمی دیگری نوشته شده باشد، زن می تواند از طریق واحد اجرای اسناد اداره ثبت آن را مطالبه کند اما اگر به هر دلیلی از جمله به دلیل اینکه مهریه در سند رسمی نوشته نشده است، مطالبه مهریه در اداره ثبت امکان پذیر نباشد مطالبه آن بر اساس مبلغ مهریه در شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست انجام خواهد شد.

با توجه به تمام این موارد، مطالبه مهریه حتی اگر از نوع مهریه عندالمطالبه باشد، پیچیدگی های خاصی دارد که اگر با آن ها آشنایی نداشته باشید و از تخصص وکیل خانواده در این زمینه استفاده نکنید ممکن است علاوه بر اینکه مدت زمان بیشتری به طول می انجامد در نهایت نتیجه دلخواه خود را هم به دست نیاورید.

ما در گروه وکلای خانواده با گرد آوردن بهترین وکلای پایه یک مجرب در زمینه حقوق خانواده و ارائه طیف گسترده ای از خدمات حقوقی از جمله مشاوره حقوقی رایگان این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم تا به خدمات حقوقی با کیفیت دسترسی داشته و بدون دغدغه نسبت به کیفیت این خدمات و همچنین دغدغه های مالی امور حقوقی خود را در بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانید. برای آشنایی با نحوه استفاده از مشاوره حقوقی رایگان و دیگر خدمات حقوقی ما کافی با شماره تماس های نوشته شده تماس بگیرید.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=326

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312