...

مطالبه مهریه توسط وکلای ما چه مزایایی دارد

 • 1
  مشاوره رایگان با وکیل مهریه
 • 2
  مشاوره به زوجه و مشاوره به زوج
 • 3
  انجام پرونده مهریه از مرحله دفترخانه
 • 4
  وصول حق الوکاله بعد از وصول مهریه
 • 5
  پایین ترین حق الوکاله مهریه
 • 6
  تضمین کیفیت و انجام به موقع مهریه

مطالبه مهریه از طریق دادگاه و بررسی شرایط آن

بروزرسانی: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

مهریه حق مالی زوجه است و هر زمانی که بخواهد می تواند آن را از همسر خویش مطالبه کند. مگر آنکه خود از حق مالی خویش که مستحق دریافت آن است بگذرد. و آن را به زوج هبه کند.  در سابق، برای مطالبه مهریه، زوجه می توانست هم به دادگاه خانواده مراجعه کند و هم دایره اجرای ثبت، و هیچ محدودیتی در انتخاب مرجع رسیدگی برای او وجود نداشت.

اما امروزه قانون گذار زوجه را ملزم نموده که در بدوا امر به دایره اجرای ثبت مراجعه کند و خواسته خود مبنی بر مطالبه مهریه را از این مرجع غیر قضایی خواستار شود. و تنها در شرایطی خاص، به دادگاه خانواده مراجعه کند و الزام زوج به پرداخت مهریه را خواستار شود.

قانون جدید مهریه ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳

با تصویب بخشنامه جدید ۱۴۰۲,قانون گذار تغییراتی را نسبت به مهریه زوجه اعمال کرد و اعلام داشت که زن تنها می تواند خواستار ۱۱۰ سکه بهار آزادی باشد و نسبت به مازاد آن باید استطاعت مالی زوج را به اثبات برساند.

به موجب این قانون، زوجه نمی تواند، من باب عدم پرداخت مهریه، حکم جلب زوج را بگیرد. چرا که قانون گذار اصل را بر عدم استطاعت مالی زوج گذاشته و او را ناتوان از پرداخت مهریه می داند.مگر زوجه بتواند خلاف این ادعا را ثابت کند و زندانی شدن زوج را از دادگاه من باب عدم پرداخت مهریه خواستار شود.

مطالبه مهریه در قانون جدید

قانون گذار برای مطالبه مهریه، زوجه را ملزم نموده که به دایره اجرای ثبت اسناد مراجعه کند و خواسته خود مبنی بر مطالبه مهریه را تقدیم کند.

مراحل مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

۱.برای این اقدام، زوجه بایستی به دفترخانه ای که نکاح در آنجا منعقد شده مراجعه کند و مدارک مورد نیاز اعم از شناسنامه و کارت ملی و سند نکاحیه را ارائه دهد.

۲.بعد از ثبت تقاضا، سردفتر ازدواج و طلاق، اجرائیه صادر کرده و دادخواست زوجه مبنی بر مطالبه مهریه را به دایره اجرای ثبت ارسال می کند. ثبت تقاضا مهریه از ثبت، برخلاف دادگاه، تشریفات خاصی را ندارد.

۳.با ارسال پرونده به اجرای ثبت، زوجه ملزم می گردد که اموالی را از زوج معرفی کند.و یا از اداره ثبت تقاضا کند تا استعلام سه گانه از اداره ثبت، پلیس راهور و بانک به عمل آید.

۴.در صورتی که طی انجام استعلام، اموالی از زوج یافت نشد زوجه نمی تواند مهریه خود را به موجب توقیف اموال زوج از اداره ثبت خواستار شود. در اینجا این حق برای زوجه است که  خواسته خود را از اداره ثبت پس بگیرد و آن را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

نکته مهم:

وکیل طلاق بیشتر بخوانید: بهترین وکیل طلاق در تهران با سابقه بالا

محاکم حقوقی، حق قبولی دادخواست حقوقی مهریه، را ندارند مگر آنکه زوجه نتواند از طریق دایره اجرای ثبت، دعوی حقوقی خود را پیگیری کند. که در اینجا به خواسته زوجه ترتیب اثر داده شده و دعوی مهریه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده

مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده

زوجه تنها تحت شرایط ذیل می تواند  مطالبه مهریه خود را از طریق دادگاه خانواده، پیگیری کند.

۱.اگر طی انجام استعلام، اموالی از زوج یافت نشود. و زوجه به حق مالی خود نرسد این حق برای زوجه است که دادخواست حقوقی خود را از اداره ثبت پس گیرد و آن را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

نکته. این مدت شش ماه بوده و چنانچه پس از گذشت این موعد، در دایره اجرای ثبت، به خواسته زوجه ترتیب اثر داده نشود و او نتواند اموال زوج را توقیف کند خواسته او قابل استرداد بوده و قابل طرح در دادگاه خانواده می باشد.

اگر زوج از پرداخت مهریه معسر باشد تکلیف چیست؟

قانون جدید مهریه، اصل را بر عدم تمکن مالی زوج دانسته و او را معسر از توانایی مالی می داند مگر زوجه بتواند استطاعت مالی مرد را اثبات کند.

اگر اموالی از زوج یافت شود که قابل توقیف باشد و جزو مستثنیات دین نباشد. زوجه می تواند تقاضای توقیف آن را خواستار شود.

در صورتی که زوج ناتوان باشد این حق برای اوست که ادعای اعسار نماید و تقاضای تعدیل اقساط مهریه را خواستار شود. و به جای پرداخت یکجا مهریه، در مواعد تعیین شده اقدام به پرداخت نماید.

گرفتن اجرت المثل بیشتر بخوانید: گرفتن اجرت المثل و بررسی کامل شرایط و مراحل آن از زبان وکیل

اگر زوج از پرداخت مهریه ممانعت کند آیا زوجه می تواند حکم جلب او را از دادگاه خواستار شود؟

قانون جدید مهریه تنها تحت شرایطی خاصی به زوجه این حق را داده که بتواند حکم جلب زوج را از دادگاه خواستار شود‌.

زوجه تنها می تواند نسبت به پرداخت ۱۱۰ سکه، حکم جلب زوج را از دادگاه بخواهد و نسبت به مازاد، تنها در صورت داشتن استطاعت مالی زوج است که این حق به زوجه داده می شود.

ممنوع الخروج کردن زوج از بابت مهریه

قانون گذار در ماده ۲۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به این موضوع اشاره دارد. و بیان می دارد که اگر زوج محکوم به پرداخت مهریه شود و آن را پرداخت نکند و یا اگر به پرداخت تقسیطی مهریه محکوم شود و ممانعت از پرداخت اقساط کند این حق برای زوجه است که از دادگاه، تقاضای ممنوع الخروج کردن زوج را خواستار شود. همچنین زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت نیز این اقدام را انجام دهد.

مطالبه مهریه در عقد موقت

در رابطه با عقد موقت نیز، زوجه می تواند خواستار مطالبه مهریه باشد و زوج را ملزم دارد که حق مالی او را بپردازد. اگر تحت شرایطی زوج بخواهد ممانعت از پرداخت کند این حق برای زوجه است که به طرفیت زوج اقامه دعوی کند و الزام وی را به پرداخت طلبش خواستار شود‌.

نکته مهم. بایستی در رابطه با نکاح موقت که به ثبت می رسد ونکاحی که به ثبت نرسیده و الزامی به ثبت آن نیست تفکیک قائل شد.

در فرض اول، زوجه می تواند دعوی خود مبنی بر مطالبه مهریه را هم از طریق دادگاه و هم اجرای ثبت پیگیری کند.

در فرض دوم، زوجه تنها می تواند دعوی حقوقی خود را از طریق دادگاه خانواده پیگیری کند و به خواسته وی در اداره ثبت ترتیب اثر داده نخواهد شد.

وکیل مهریه کیست؟

وکیل مهریه، وکیلی است که تخصص و تجربه خود را اختصاص به پرونده های خانواده علی الخصوص مهریه داده است. و در تلاش است که با عهده دار شدن پرونده مهریه، در مقام دفاع از زوجه باشد و الزام زوج را به پرداخت مهریه از دادگاه خواستار شود.

طلاق توافقی بیشتر بخوانید: طلاق توافقی در سال 【 ۱۴۰۳ 】+ هزینه و شرایط✔️ بدون حضور و مشاوره

وکیل مهریه کیست؟

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی موضوع حقوقی مطالبه مهریه پرداختیم و گفتیم که قانون گذار، مهریه را حق مالی زن می داند و به او این حق را می دهد که تحت هر شرایطی، آن را از همسر خویش مطالبه کند. اگر مرد بخواهد از پرداخت ممانعت کند قانون گذار به زوجه این حق را می دهد که به طرفیت او اقامه دعوی کند و حق مالی خویش را مطالبه کند.

پیشنهادات

گروه وکلای وکیل خانواده به همکاری وکلای متخصص و زبده در تلاش است که بهترین خدمات حقوقی را در حوزه حقوق خانواده  به شما عزیزانی که درگیر پرونده خانوادگی هستید ارائه دهد. شما می توانید از طرق ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده با وکلای تیم ما در تماس باشید.

برخی از سوالات متداول

زوجه چگونه می تواند مهریه خود را از زوج وصول کند؟

برای این اقدام زوجه ملزم است که خواسته خود را از طریق دایره اجرای ثبت پیگیری کند. سپس در صورت نگرفتن نتیجه مطلوب، خواستار اجرای مطالبه مهریه خود از دادگاه خانواده باشد.

اگر مرد از پرداخت مهریه ممانعت کند تکلیف چیست؟

در این شرایط، زوجه می تواند با اقامه دعوی حقوقی تحت عنوان مطالبه مهریه، الزام زوج را به پرداخت خواستار شود و در صورت ممانعت، حسب مورد حکم جلب و حکم ممنوع الخروج شدن زوج از بابت مهریه را خواستار شود.

لینک کوتاه

https://vakil-khanevade.com/?p=224

اشتراک گذاری این مطلب

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312